"Ne bomo prva država, ki ima takšno akcijo. Ponekod so te akcije zelo lepo uspele, mobilizirale so sto tisoče ljudi in veliko se je naredilo v enem dnevu. Dobro bi bilo, da to izkušnjo od drugod prenesemo v naše okolje in jo naredimo še bolj učinkovito, kot je bila drugje," je v izjavi za medije dejal Türk.

Organizatorji projekta, ki se bo 17. aprila zaključil z najobsežnejšo čistilno akcijo v zgodovini Slovenije, so izpostavili, da so sodelovanje pri čiščenju potrdile že vse slovenske občine. Trenutno je v Sloveniji prijavljenih že 300 zbirnih mest, kjer se bodo na dan čiščenja zbrali prostovoljci in od tam odšli na čiščenje.

Kot so dodali, je cilj projekta izdelati prvi digitalni register in nacionalni zemljevid z lokacijami divjih odlagališč ter na dan akcije združiti 200.000 prostovoljcev iz vse Slovenije, ki bodo sodelovali v čiščenju divjih odlagališč, okolice naselij, šol, parkov ter sprehajalnih poti. Z divjih odlagališč nameravajo odstraniti najmanj 20.000 ton nelegalno odvrženih odpadkov.

Matosova je vesela, da jih predsednik podpira. Poziva, naj tudi sami kaj naredimo za Slovenijo in za državo in ne samo čakati, kaj lahko država naredi za nas. Dodala je, da trenutno aktivno poteka popis divjih odlagališč, potrjenih je že blizu 4000.