75-letni Italijan je deset let tudi član Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK). V sredo in četrtek je preživel dneva v Ljubljani, kjer se je predstavil skupaj z generalnim sekretarjem Andrejem Gueisbuhlerjem.

Ogledali ste si "predpotopna" vadbena centra v Trnovem v Narodnem domu, kjer vzgajajo svetovne gimnastične prvake. Komentar?

Lahko rečem le to, da definitivno potrebujete gimnastični center. Pri FIG se bomo trudili z najboljšimi močmi, da čimbolj podpremo projekt izgradnje centra.

Ste prvič v Sloveniji?

Odkar sem predsednik FIG, sem v Sloveniji prvič, sicer sem bil v Ljubljani leta 1971, ko je bilo svetovno gimnastično prvenstvo.

Namen vašega obiska?

Odzval sem se povabilu predsednika slovenske gimnastike Klemna Bedenika. V Slovenijo sem pripotoval v okviru praznovanja 70-letnice slovenskega telovadca Miroslava Cerarja. Seveda pa se pogovarjamo tudi o težavah slovenske gimnastike.

Slovenska gimnastična težava ni zgolj infrastruktura, temveč tudi primer Aljaža Pegana. Imate kaj slabe vesti, ko vidite svetovnega in evropskega prvaka na drogu, ki še ni tekmoval na olimpijskih igrah?

Aljaž Pegan je telovadec, ki bi moral glede na svoje mojstrstvo tekmovati vsaj na treh olimpijskih igrah. Ne zgolj tekmovati, temveč tudi osvajati kolajne. Močno sem se trudil, da bi spremenil pravila, ki bi specialistom na posameznih orodjih omogočila nastop na olimpijskih igrah, a me je izvršilni odbor FIG venomer preglasoval. Ko sem trdil, da morajo na olimpijskih igrah tekmovati nosilci kolajn na svetovnem prvenstvu, so mi odgovarjali, da ubijam gimnastiko. Da je osrednja težava svetovne gimnastike moštveno tekmovanje, ne pa posameznikove težave. Težko je velesilam, kot sta Rusija in Nemčija, dopovedati, da potrebujejo olimpijske igre posameznike. Pa čeprav so denimo Nemci leta 2000 v Sydneyju tekmovali s štirimi naturaliziranimi telovadci iz Rusije, Romunije, Gruzije... Zato lahko mirno rečem, da je Pegan žrtev tega sistema. Bitko sem venomer izgubljal. Do lani. Sem namreč tudi član Mednarodnega olimpijskega komiteja, ki je dal jasna sporočila, da si naš šport ne sme privoščiti primerov, kakršen je Aljaž Pegan. Po posredovanju predsednika MOK Jacquesa Roggeja smo uspeli spremeniti pravilnik, da bodo lahko na olimpijskih igrah v Londonu leta 2012 tekmovali prvi trije telovadci s svetovnega prvenstva.

Toda ti bodo morali tekmovati na največjem prvenstvu na treh orodjih. Kakšen smisel ima to pravilo?

To je formalnost. Pomembno je predvsem dejstvo, da so se spremenila pravila. Pegan je bil denimo na svetovnem prvenstvu v Stuttgartu drugi, pa ni smel tekmovati na olimpijskih igrah v Pekingu. Zadostovalo bo, če bo denimo telovadec na parterju naredil štiri lahke diagonale. Le da pokaže, da je vsestranski telovadec. A naj še enkrat poudarim, da gre res za formalnost. Prepričan sem, da lahko tudi Pegan pokaže dobri sestavi na konju z ročaji in predvsem bradlji, kjer je v preteklosti že blestel.

Kolikor smo seznanjeni, pravila velevajo, da mora telovadec prejeti 70 odstotkov ocene zmagovalca. To pa ne pomeni, da se telovadec zgolj predstavi, temveč mora trdo trenirati.

Mislim, da je res tako, ne spomnim se natančno. Toda verjemite mi, da gre res za formalnost.

Pravila FIG se spreminjajo zelo pogosto. Je to dobro za prepoznavnost gimnastike v svetu?

Ni dobro. A moramo iskati formulo, da zadovoljimo največje države, sodnike in televizijo. Poglejte le primer lanskega svetovnega prvenstva v Londonu, kjer je bila dvorana ves čas polna, televizija pa je imela prenos le v soboto in nedeljo, kar je premalo. To pomeni, da smo izgubili veliko denarja.

Kaj si v skoraj 14 letih vodenja FIG štejete v največjo čast in kaj za največji poraz?

Največje razočaranje je nedvomno, da je znotraj FIG precej klanov, ki ščitijo svoje interese. Zaradi tega lahko izjemni športniki, kot je Aljaž Pegan, gledajo olimpijske igre le po televiziji. Drugi velik problem so sodniki. Predvsem odkar smo spremenili pravila ter je ocena sestavljena iz težavnosti in izvedbe. Po drugi strani si štejem v čast, da smo spremenili nekatera pravila. Predvsem ta, da bodo imeli odslej tudi specialisti na posameznih orodjih možnost nastopa na olimpijskih igrah. Za to sem se trudil dvanajst let.

Tekma svetovnega pokala je po novem skoraj vsak teden na drugem koncu sveta. Kako komentirate dejstvo, da se na nekaterih orodjih prijavi po pet telovadk ali telovadcev?

Potrebujemo tekme svetovnega pokala, na katerih je prisotna televizija. Po drugi strani so tekme namenjene tudi specialistom na posameznih orodjih. Močno si prizadevamo, da bi na naše tekme in prvenstva znova privabili televizijo, saj bomo v nasprotnem primeru težko preživeli.