Janša je prepričan, da gre pri predvideni zamenjavi generalne državne tožilke Barbare Brezigar za očiten interes po tem, da vladna koalicija popolnoma obvlada vse organe preiskav in pregona. Kot je pojasnil na današnji novinarski konferenci, je ta interes še posebejh razpoznaven v ravnanju "najmanjše strančice v tej vladni koaliciji, ki si želi neposredno obvladati vse represivne resorje in institucije".

"Reagirale bodo tudi institucije EU"

Drugi motiv pa je po besedah Janše ta, da bi se zadeva Baričević pometla pod preprogo. "Toliko protislovnih izjav, kot smo jih v tej zadevi slišali od vodstva slovenkske policije, slovenska javnost v kakšnem podobnem primeru že dolgo ni slišala," je poudaril.

Če bo predlog razrešitve podan in bo o tem stekla razprava v državnem zboru, bo SDS temu argumentitrano nasprotovala, je napovedal Janša. Glede na pisma in klice, ki jih prejemajo od ljudi, pa je po njegovih besedah skoraj gotovo, da bi v primeru, če bi vlada poslala takšen predlog v DZ, prišlo do reakcije javnosti.

Na vprašanje, za kakšne reakcije bi šlo, je Janša odvrnil, da "krožijo pozivi posameznikov in nekaterih organizacij civilne družbe o zborovanju pred parlamentom, o protestih". Janša tudi meni, da če bo na podlagi trenutnih argumentov prišlo do razrešitve Brezigarjeve, bodo reagirale tudi institucije Evropske unije.

Časar dejal Janši, da so obtožbe lažne

Janša je komentiral tudi domnevno vpletenost nekdanjega predsednika uprave Luke Koper Roberta Časarja v zadevo Prijatelj. Kot je povedal Janša, mu je Časar na zadnjem sestanku strokovnega sveta SDS dejal, da so obtožbe lažne, da nikoli ni šlo za nakup zemljišč preko nekega posrednika, kjer bi bile izplačane nezakonite provizije, in da bo vse to dokazano v sodnem postopku. Stranka bo počakala, da se ti postopki končajo in bo potem sprejemala stališča, je napovedal Janša.

V povezavi s to zadevo je predsednik SDS še dejal, da bo prišlo do velikega škandala, če se bo izkazalo, da je slovenska policija dejansko registrirala tajnega policijskega sodelavca ali sodelavko za delo v eno od poslanskih skupin opozicije.

Predsednik SNS Zmago Jelinčič je namreč pred dnevi na predsednika državnega zbora Pavla Gantarja naslovil zahtevo, da v prostorih poslanske skupine SNS odredi protislušni pregled prostorov. V SNS namreč sumijo, da se v prostorih njihove poslanske skupine izvajajo prisluhi.

Je naprave za prisluhe namestila hči Mikuža?

Jelinčič za STA ni želel izrecno povedati, kdo bi lahko v poslansko skupino nastavil naprave za prisluhe, je pa zadeva po njegovem zagotovo povezana s podsekretarko poslanske skupine SNS Laro Mikuž, sicer hčerko Marjana Mikuža, ki ga je po navedbah policije izsiljeval poslanec Srečko Prijatelj.

Janša se je danes dotaknil tudi jesenskih lokalnih volitev in povedal, da je Izvršilni odbor SDS je doslej podelil predhodno soglasje za kandidaturo v 118 slovenskih občinah in da Ljubljane za zdaj še ni med njimi.

Glede sprememb ustave, ki jih je predlagal pravosodni minister Aleš Zalar, pa je Janša povedal, da so te nezadostne. "To, kar predlaga Zalar, je isto, kot če bi predlagal, da se na hiši, ki gori, popravi kljuka na vratih," je še dejal Janša.