Kot je Lahovnik pojasnil na novinarski konferenci po seji vlade, je vlada Holdingu Slovenske elektrarne (HSE) naložila, naj o rezultatih pogajanj pisno obvesti vlado in četrtletno poroča o poteku naložbe v Teš 6.

Vlada je poslovodstvu HSE naložila tudi, da zagotovi večjo učinkovitost in preglednost upravljanja družb v skupini HSE in o sprejetih sklepih v roku treh mesecev poroča vladi. Upravi in nadzornemu svetu HSE je vlada še naložila, da v treh mesecih pripravi revidiran razvojni načrt skupine s pogledom do leta 2020.

Lahovnik je poudaril, da se je vlada s potekom naložbe seznanila glede na to, da investicija teče in da je bila pogodba podpisana junija 2008. "Vlada ne takrat ne zdaj ne odloča o takšni investiciji. Ta že teče in se izvaja," je dejal minister.

Navedel je, da je drugi blok šoštanjske termoelektrarne prenehal obratovati leta 2008, letos se bo izklopil prvi blok, tretji blok leta 2014 in četrti blok leta 2016, odločitev za naložbo v nadomesti blok, torej Teš 6, pa je bila sprejeta že pred časom.

Minister je spregovoril tudi protikorupcijski klavzuli pogodbe med Tešom in Alstomom. Kot je dejal, so v Tešu pri sestavi pogodbe sledili mednarodni trgovinski zbornici in so zato tudi vključili takšno klavzulo. Pojasnil je, da so pravniki izpostavili, da obstaja razlika, če gre za premično ali nepremično premoženje.

"Ničnost v takšnih primerih ni nekaj, kar bi bilo nujno oz. izrecno v korist obeh strani, še posebej, če se ugotovi, da je karkoli narobe oz. če bi se karkoli spornega dokazalo, ko je investicija že v gradnji," je dejal. Dodal je, da bi bilo potem jasno, da bi v tem primeru bila neizvedljiva. "Pod določenimi pogoji je možna razveljavitev pogodbe," je izpostavil.

"Mislim, da je vlada sprejela dobro rešitev, po mojem mnenju tudi edino mogočo v tem trenutku," pa je na novinarski konferenci med sejo vlade dejal premier Borut Pahor. Dodal je še, da bo terjala nekatere ukrepe, ki so potrebni za to, da bi bila zanesljivost odločitve bolj predvidljiva kot so bile odločitve doslej.

Vlada je na današnji seji še sprejela izjavo, da ne nasprotuje morebitnemu povečanju posojila Evropske investicijske banke (EIB) za Teš 6 za 200 milijonov evrov, torej posojilu v skupnem znesku do 550 milijonov evrov.

Za do 350 milijonov evrov vredno posojilo EIB za Teš 6 je vlada mnenje sprejela že leta 2007 in mu ni nasprotovala. EIB in Teš sta finančno pogodbo za to posojilo podpisala septembra 2007.

Svet direktorjev EIB, ki je izključno pristojen za odobravanje posojil, je predlog povečanja posojila za 200 milijonov evrov obravnaval na zasedanju decembra lani in povečanje tudi odobril. Posojilo EIB v skupni višini do 550 milijonov evrov bo predvidoma zavarovano z garancijami poslovnih bank (20 odstotkov posojila) ter državnim poroštvom (80 odstotkov posojila).