Obvestilo o pripori Prijatelja bo v torek obravnavala parlamentarna mandatno-volilna komisija, na seji prihodnji teden pa še državni zbor. Kot je za STA pojasnil predsednik mandatno-volilne komisije Dušan Kumer, mora namreč sodišče v vsakem primeru državni zbor obvestiti o začetku kazenskega postopka ali priporu zoper poslanca, DZ pa odloči, ali bo kazenski pregon dovolil ali pa poslancu podelil imuniteto.

Člani mandatno-volilne komisije bodo tako v torek državnemu zboru predlagali, ali naj Prijatelju podeli imuniteto ali ne. Prijatelj se sicer na imuniteto ne sklicuje, je pojasnil Kumer. Kot je še pojasnil, državni zbor ne bo presojal poslančeve morebitne krivde, pač pa se bo do vprašanja imunitete opredelil le z vidika delovanja državnega zbora. Ta namreč z enim poslancem manj deluje okrnjeno, je še dejal.

Srečko Prijatelj priprt zaradi suma izsiljevanja in nedovoljenega orožja, ne pa tudi zaradi podkupovanja

Sodišče naj bi danes odposlalo pisni sklep o priporu poslanca SNS Srečka Prijatelja, je za STA povedal odvetnik Silvan Jakin, ki sklepa še ni prejel. Pojasnil je tudi, da je bil Prijatelj priprt le zaradi suma kaznivih dejanj izsiljevanja ter nedovoljene proizvodnje in prometa orožja ali eksplozivov, ne pa tudi podkupovanja.

Kot je dejal Jakin, sta suma teh dveh kaznivih dejanj opredeljena tudi v zahtevi za preiskavo. Napovedal je še, da bodo poskušali narediti vse, kar je v njihovi moči, da poslanca Prijatelja izpustijo iz pripora in da bi se branil s prostosti.

Pot do priprtja

Preiskovalni sodnik je enomesečni pripor za Prijatelja določil v soboto, potem ko so ga policisti v okviru obsežne akcije pridržali v torek. Neuradno naj bi Prijatelja prijeli ravno takrat, ko naj bi prejel 323.000 evrov podkupnine. Šlo naj bi za posle, povezane s prodajo zemljišča za logistični center Luke Koper, s čimer naj bi družbo oškodovali za 3,8 milijona evrov. Zahteva za preiskavo zoper Prijatelja pa, sodeč po besedah odvetnika Jakina, ne temelji na sumu dajanja ali prejemanja podkupnine.

Med prisluškovanjem Prijatelju naj bi kriminalisti prišli na sled domnevnemu dogovarjanju med ministrom za kmetijstvo Milanom Pogačnikom in predsednikom SNS Zmagom Jelinčičem o podpori SNS pri ministrovi interpelaciji v zameno za podporo pri projektu letalskega muzeja v Prekmurju. Kot posledica afere je minister Pogačnik v sredo odstopil.