Zunanje ministrstvo poskrbelo za priprte Slovence

Kot je znano, so trojico mladih fantov perujski policisti prijeli na letališču Alejandra Velasca Asteta v Cuscu v Peruju, ko so se hoteli vkrcati na letalo za Limo. Iz perujske prestolnice bi morali z nekaj vmesnimi postanki poleteti do Pariza, vendar so jim to preprečili policisti posebnega oddelka za boj proti narkotikom iz Cusca. 26-letni Danilo S., 25-letni Tom S. in 28-letni Aleš T. so bili pri poskusu tihotapljenja izjemno iznajdljivi, saj so s kokainom prepojili oblačila, ki so jih pospravili vsak v svojo torbo. Sprva preiskovalcem niso bili sumljivi, vendar jih je na koncu izdala prav pretežka prtljaga.

Predstavniki naše države so priprte mladeniče že večkrat obiskali in se trudijo, da bi jim dneve za perujskimi zapahi, kjer sicer vladajo izjemno težke razmere za življenje, vsaj malo olajšali. "Predstavniki Republike Slovenije so se pri pristojnih oblasteh zavzeli za to, da so priprtim slovenskim državljanom zagotovljene vse njihove pravice v postopku. Prav tako so poskrbeli za njihove vsakodnevne osnovne potrebe. Ministrstvo je prek veleposlaništva v Buenos Airesu in častnega konzula v Peruju v stiku s priprtimi in prav tako z njihovimi svojci v Sloveniji ter jim nudi potrebno pomoč," so sporočili z zunanjega ministrstva, kjer poudarjajo, da so podrobnosti sodnega postopka v pristojnosti preiskovalnih in sodnih organov. "To je treba spoštovati tako v interesu postopka kot tudi prizadetih posameznikov in njihovih svojcev. Republika Slovenija se tudi ne more vmešavati v sodne postopke, ki tečejo pred pristojnimi oblastmi Peruja.

Prenos izvršitve kazni težko verjeten

Za zdaj je nemogoče napovedati, ali bodo lahko slovenski mladeniči odslužili kazen v domovini, če bo sodišče odločilo, da so krivi. "Postopek prenosa prestajanja zaporne kazni v Republiki Sloveniji se lahko začne šele, ko je sodba pristojnih perujskih organov pravnomočna," pojasnjujejo na ministrstvu za zunanje zadeve. Vseeno je težko verjeti, da bi predlog za prenos izvršitve kazni padel na plodna tla, saj Peru ni država podpisnica konvencije Sveta Evrope o transferju obsojenih oseb.

Aretacija Slovencev je bila le del zelo intenzivne preiskave, ki naj bi razbila večjo organizirano kriminalno verigo. Ta menda za tihotapljenje mamil na zahodne trge novači tudi tujce. Kokain, ki so ga zasegli slovenskim državljanom, naj bi bil zelo čist in namenjen evropskemu trgu, kjer takšna droga dosega zelo visoko ceno. Le teden dni pred prijetjem slovenske trojice so perujski policisti aretirali španskega državljana, ki je skušal podobno kokainsko zmes mimo mejne kontrole pretihotapiti v konzervah.