Srečko Prijatelj, zoper katerega tudi danes izvenobravnavni senat v Kopru ni odredil pripora, se je namreč sestal s predsednikom stranke in vodjo poslanske skupine Jelinčičem. Ta je sicer še pred dnevi napovedoval možnost, da bodo Prijatelja izključili iz stranke in poslanske skupine, Prijatelj pa je dejal, da namerava v prihodnje nastopati kot samostojen poslanec.

A je po današnjem srečanju, kot poroča TV Slovenija, Jelinčič napovedal, da Prijatelj ostaja poslanec nacionalne stranke. Tako Jelinčič kot Prijatelj namreč menita, da gre pri kriminalistični preiskavi, v kateri so policisti pridržali poslanca SNS, za "konstrukt, zrežiran na ministrstvu za notranje zadeve".

Kriminalistična policija je sicer v obsežni akciji v torek zalotila poslanca SNS Srečka Prijatelja pri prejemanju 323.000 evrov, za katere sklepa, da gre za podkupnino. Zaradi suma gospodarskega kriminala, korupcije in izsiljevanja je poleg Prijatelja med drugim pridržala tudi Jelinčiča in kmetijskega ministra Milana Pogačnika, ki je dan zatem nepreklicno odstopil s svojega položaja.

V četrtek so Prijatelja privedli pred preiskovalnega sodnika, poslanec pa je po zaslišanju zanikal svojo krivdo. Po končanem zaslišanju pri preiskovalnemu sodniku so Prijatelja v četrtek izpustili, pa tudi danes je izvenobravnavni senat zavrnil predlog okrožne državne tožilke, ki je zanj predlagala pripor.

Senat je zavrnil predlog tožilke za pripor Prijatelja

Izvenobravnavni senat je zavrnil predlog okrožne državne tožilke, ki je za poslanca SNS Srečka Prijatelja predlagala pripor, je za STA pojasnil Prijateljev odvetnik Silvan Jakin. "Pričakovali smo, da bo predlog zavrnjen," je dejal Jakin. Kot je še dejal, je mogoče, da bo tožilstvo ponovno vložilo predlog za pripor.

Okrožna državna tožilka je za Prijatelja po zaslišanju pred preiskovalnim sodnikom v Kopru v četrtek zaradi ponovitvene nevarnosti in nevarnosti vplivanja na priče predlagala pripor. Ker tožilka ni v zadostni meri konkretizirala opisa kaznivih dejanj, v zvezi s katerimi je predlagala pripor, preiskovalni sodnik pripora ni odredil, je v pisni izjavi danes pojasnil predsednik okrožnega sodišča v Kopru Vitomir Bohinec. Pač pa je o predlogu za pripor odločal izvenobravnavni senat.

Tožilstvo lahko predlog za pripor vloži kadar koli do začetka glavne obravnave, če ocenjuje, da so zato podani pogoji, je še dejal Jakin. Po njegovem tako obstaja možnost, da bo sodišče ponovno podalo predlog za pripor.

Jakin z zahtevo za preiskavo v smeri suma storitve kaznivega dejanja izsiljevanja in nedovoljene proizvodnje in prometa orožja ali eksploziva, ki jo je zoper Prijatelja na sodišče vložilo koprsko okrožno državno tožilstvo, ni bil seznanjen.

Kazenskih ovadb zoper Prijatelja Jakin ni želel komentirati. "Če je rekel, da ne gre za podkupnino, verjamem, da je tako," je odgovoril na vprašanje, ali gre pri denarju, ki ga je Prijatelj v torek prejel od Marjana Mikuža, za podkupnino.