Nova faza v dvostranskih odnosih "temelji na medsebojnem spoštovanju in zaupanju in danes lahko ugotovimo, da je velik napredek pri krepitvi medsebojnega spoštovanja in zaupanja že dosežen", je v izjavi za medije po srečanju s hrvaškim predsednikom dejal Türk.

Po njegovih besedah imata veliko zaslugo pri tem obe vladi, ki sta lani "opravili velik del te poti in uspešno razvili sodelovanje, ki krepi medsebojno spoštovanje in zaupanje". Ob tej priložnosti se je vladama zahvalil za ta njun prispevek.

Türk in Josipović sta izrazila tudi podporo obema vladama pri vzpostavljanju mešane komisije, ki bo pregledala vsa odprta vprašanja med državama, in pri ponovnem začetku dela mešane komisije za gospodarsko sodelovanje.

Po besedah hrvaškega predsednika ni naključje, da je za svoj prvi uradni obisk v tujini izbral ravno Slovenijo. "Prijateljstvo med Slovenijo in Hrvaško traja stoletja in prav zato, ker bomo jutri skupaj v Evropski uniji, sem svojo zunanjepolitično pobudo začel v Sloveniji," je poudaril.

Slovenija in Hrvaška s skladnimi interesi

Predsednika sta na današnjem srečanju precej pozornosti posvetila tudi razmeram v regiji. Po Türkovih besedah imata Slovenija in Hrvaška zelo skladne interese, ki zadevajo krepitev sodelovanja v regiji, obe državi pa se zavzemata tudi za to, da bi na Zahodnem Balkanu prišlo do čimbolj tesnega sodelovanja in reševanja odprtih vprašanj.

Türk je posebej izpostavil, da sta Slovenija in Hrvaška uspeli začeti proces, ki krepi lastno iniciativnost držav naslednic nekdanje Jugoslavije. "To je začetek pomembnega obdobja za razvoj tega prostora in želimo, da bi to obdobje bilo čimbolj uspešno in da bi napredovali čim hitreje," je poudaril.

Tudi Josipović je menil, da mora jugovzhodna Evropa najti način za izhod iz krize in ureditev medsebojnih odnosov, zato je pobuda Slovenije in Hrvaške za sklic konference o Zahodnem Balkanu zelo pomembna.

Za reševanje vprašanj ključno načelo pravičnosti

Po Türkovem mnenju je za reševanje odprtih vprašanj med državami nekdanje Jugoslavije ključno načelo pravičnosti. Kot primer je navedel Slovenijo in Hrvaško, ki bosta to načelo uporabili pri reševanju vprašanja meje. Načela pravičnosti po njegovih besedah sicer ni mogoče uporabiti pri vseh vprašanjih na enak način, saj gre za različne probleme, ki pa jih je treba rešiti na pravičen način. Josipović je dodal, da tudi sam sprejema to načelo, ki je po njegovih besedah zelo pomembno.

Hrvaški predsednik je še poudaril, da ima Hrvaška z drugimi sosednjimi državami veliko večje probleme kot s Slovenijo. "Probleme je treba reševati in da bi jih rešili, je treba sesti za mizo," je dejal, zato je voditeljem vseh držav nekdanje Jugoslavije ob tej priložnosti sporočil: "Sedimo za mizo in se pogovarjajmo."

O odnosih Hrvaške s Srbijo je Josipović dejal, da so ti v zadnjem času nekoliko zastali. Sam meni, da gre za trenutno situacijo in je glede tega optimističen. Prepričan je, da bodo pogovori med premieroma Borutom Pahorjem in Jadranko Kosor ter srbskim predsednikom Borisom Tadićem na konferenci o Zahodnem Balkanu prihodnji teden na Brdu pri Kranju prinesli nov začetek v odnosih v regiji kot tudi v odnosih med Hrvaško in Srbijo.

Türk zagotavlja podporo Slovenije za vstop Hrvaške v EU

Türk je znova zagotovil podporo Slovenije v prizadevanjih Hrvaške za vstop v EU. "Ta napredek je v nacionalnem interesu ne samo Hrvaške, ampak tudi Slovenije, pa tudi v interesu Evrope kot celote," je dejal slovenski predsednik. Josipović se je zahvalil za podporo in ponovil, da je vstop v EU glavni cilj hrvaške zunanje politike.

Türk in Josipović sta govorila tudi o gospodarskem sodelovanju med državama, svojo podporo krepitvi odnosov na tem področju pa bosta izrekla tudi z udeležbo na srečanju slovenskih in hrvaških gospodarstvenikov, ki ga je ob tej priložnosti na Brdu pri Kranju organizirala Gospodarska zbornica Slovenije.

Pahor z Josipovićem o dvostranskih odnosih, razmerah v regiji

Premier Borut Pahor se je danes v Ljubljani sestal s hrvaškim predsednikom Ivom Josipovićem, ki se mudi na prvem uradnem obisku v Sloveniji. Pahor in Josipović sta največ pozornosti posvetila dvostranskim odnosom, približevanju Hrvaške EU in razmeram na Zahodnem Balkanu.

Kot so sporočili iz kabineta predsednika vlade, sta se Pahor in Josipović strinjala, da so se odnosi med državama izboljšali, izrazila pa sta pričakovanje, da se bo siceršnje dobro dvostransko sodelovanje dodatno okrepilo na vseh področjih, zlasti na gospodarskem. Okrepljeno vzajemno zaupanje in nadaljevanje aktivnega političnega dialoga pa lahko po njunem mnenju privede tudi do rešitve preostalih odprtih vprašanj med državama.

Pahor je poudaril, da z arbitražnim sporazumom presegamo eno najpomembnejših odprtih vprašanj, to je vprašanje meje. Izrazil je prepričanje, da bo to vprašanje razrešeno na pravičen način, ki bo zadovoljil vitalne interese obeh strani. Prav tako je opozoril, da je v interesu Slovenije, da Hrvaška čimprej postane polnopravna članica EU.

Opozorila sta tudi na pomen mešane komisije, ki bo pregledala vsa odprta vprašanja med državama ter predlagala rešitve. V okviru krepitve gospodarskega sodelovanja sta izpostavila predvsem področji prometa in turizma, pregledala pa sta tudi možnosti za nadaljnje poglabljanje trgovinskega in investicijskega sodelovanja, saj je Hrvaška za Slovenijo peta, Slovenija pa za Hrvaško tretja zunanjetrgovinska partnerica.

Pahor in Josipović sta spregovorila še o bližajoči konferenci o Zahodnem Balkanu, ki jo bosta prihodnji teden na Brdu pri Kranju skupaj gostila slovenski premier in hrvaška premierka Jadranka Kosor. Pahor je ob tem poudaril, da je ta konferenca izrednega pomena za celotno regijo, saj predstavlja pomemben signal Evropski uniji, so še sporočili iz Pahorjevega kabineta.

Hrvaški predsednik se je pred tem na Brdu pri Kranju sestal z gostiteljem, predsednikom republike Danilom Türkom, v Ljubljani pa s predsednikom DZ Pavlom Gantarjem. Na programu pa je imel še srečanje z ljubljanskim županom Zoranom Jankovićem in predstavniki hrvaške skupnosti v Sloveniji.

Predsednik DZ Gantar je na srečanju s hrvaškim predsednikom ocenil, da imata državi dobre odnose, sodelovanje je stkano na številnih področjih in ravneh, med drugim delita skupno zgodovino in mnoge skupne interese, zelo pomembne pa so tudi različne povezave med ljudmi. Ob tem je izrazil prepričanje, da so vsi problemi rešljivi, če je volja, če razumemo drugo stran in če smo pripravljeni na dogovor.

Gantar je izrazil zadovoljstvo, da Hrvaška dobro napreduje pri zapiranju pogajalskih poglavij, in izrazil upanje, da bodo kmalu zaključena pristopna pogajanja za vstop Hrvaške v EU, so sporočili iz DZ.