A tisti, ki poznajo Milana Pogačnika, vedo, da se ne pusti kar tako odpihniti. Navsezadnje je bil celih 18 let (brez minute odmora, ki jo na tekmi izkoristijo vse športne ekipe) dekan veterinarske fakultete - ene redkih, če ne celo edine članice Univerze v Ljubljani, na kateri mandat dekana ni omejen. Tudi za poslanca je (neuspešno) kandidiral leta 2004 (na listi LDS), ravno tako za rektorja ljubljanske univerze, kmetijski minister pa je že drugič - tokrat na predlog SD. Prvič je ministroval sedem mesecev (dokler ni Ropove vlade zamenjala Janševa), v svojem drugem mandatu pa plava že šestnajst mesecev, a je morje vedno bolj razburkano. Okoli njega krožijo psi, zato si želi varnega pristana. Toda težave so tudi na kopnem - z zemljišči.

"Brez njegove vednosti ne pade nikomur las z glave, ko pa se zgodi, izve za to, preden se dotakne tal." Tako Pogačnika opisujejo tisti, ki ga pobližje poznajo. "Sem res tako vsemogočen in vplivam na vse, kar hodi in gre?" je nedavno novinarjem odgovoril vprašanje, ali kdaj pokliče tudi v svojo nekdanjo službo in skuša vplivati na tam zaposlene. In kaj pravijo njegovi nekdanji sodelavci? "Na veterinarski fakulteti velja za vsemogočnega, saj ni nikogar, ki bi mu upal gledati pod prste."

Toda med veterino in kmetijstvom kot celoto je bistvena razlika. Prva namreč predstavlja le nekaj več kot tisoč ljudi, in če posameznik zaseda vse ključne položaje, kot jih je Pogačnik vselej zasedal, te peščice ni težko obvladati. Skozi katera koli vrata je veterinar pokukal, povsod je naletel na "vsemogočnega", zato še danes težko najdete doktorico ali doktorja veterinarske medicine, ki bi ga bilo toliko v hlačah, da bi si upal javno izreči kaj kritičnega zoper Mileta, kot ministra imenujejo veterinarski kolegi.

Toda resor, ki ga zdaj vodi, ni le ministrstvo za veterino, pač pa tudi za kmete, mesarje, mlekarje, gozdarje, lovce, ribiče, za lastnike kmetijskih zemljišč, za tiste, ki jih mika, da bi to postali po bližnjicah... Milan Pogačnik je kot minister tudi del včasih razglašenega koalicijskega orkestra, zato ni le tarča kritik dela opozicije.

Med tolikšno in tako raznoliko množico ljudi se najde tudi kdo, ki si mu drzne pogledati pod prste in naglas povedati, kaj je videl. Njegov šef, predsednik vlade Borut Pahor, pa bo moral presoditi, kako se bo na to odzval. Pogačnik je namreč začel intenzivneje kvačkati že lansko poletje pri vračanju nevarnih bulmastifov Saši Baričeviču. Takrat ni izbiral sredstev, kako utišati tiste, ki so temu dejanju nasprotovali. Njegovo kvačkanje se je nadaljevalo pri sprejemanju zakona o kmetijskem skladu, pri kvačkanju, da interpelacija proti njemu v državnem zboru ne bi uspela, pa mu, kot kaže, počasi zmanjkuje prejice...