Na Portugalskem danes pričakujejo zmedo v bolnišnicah, šolah in drugih javnih ustanovah, saj se javni uslužbenci podajajo na 24-urno stavko. V protestu so se združili sindikati, ki predstavljajo več kot polovico vseh javnih uslužbencev v državi. Opozarjajo, da v državi vlada veliko nezadovoljstvo, poroča ameriška tiskovna agencija AP.

S stavko sindikati vlado opozarjajo, naj se odpove napovedani zamrznitvi plač ter drugim ukrepom zniževanja stroškov, ki so del širšega državnega varčevalnega programa. Portugalska se je, tako kot Grčija in Španija, namreč znašla pod pritiskom finančnih trgov in EU, naj konsolidira javne finance.

Portugalska naj bi lani zabeležila rekorden proračunski primanjkljaj v višini 9,3 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP), kar je občutno nad tremi odstotki BDP, kar je dovoljena zgornja meja v paktu o stabilnosti in rasti. Javni dolg se bo letos predvidoma povzpel na 85,4 odstotka BDP iz 76,6 odstotka BDP v letu 2009. Manjšinska levosredinska portugalska vlada je zato pripravila ostre varčevalne ukrepe, ki naj bi jih parlament odobril prihodnji teden.

Portugalska vlada je sicer za konec meseca napovedala nove ukrepe za zniževanje stroškov, čeprav je že izključila možnost višanja davkov. Predvidoma pa naj bi bilo med ukrepi tudi znižanje izplačil uslužbencem, ki se odločijo za zgodnjo upokojitev. Sindikati tožijo, da se vlada z njimi noče pogajati.

Nemiri v Grčiji se nadaljujejo

Medtem se nemiri nadaljujejo tudi v Grčiji, kjer je vlada na sredini izredni seji sprejela dodatne boleče ukrepe za javnofinančno konsolidacijo. Člani sindikata PAME, ki je blizu grški Komunistični stranki (KKE), so danes vdrli v prostore grškega finančnega ministrstva ter uslužbencem preprečili vstop vanj. Ob tem so mahali z zastavami ter z napisi na plakatih pozivali k vsesplošnemu uporu proti napovedanim vladnim ukrepom.

Protest je nastopil dan zatem, ko je grška vlada sprejela dodatne ukrepe, vredne 4,8 milijarde evrov. Ukrepi vključujejo dvig davkov in trošarin, zamrznitev pokojnin in znižanje plač v javnem sektorju. Načrt sta podprli tudi Francija in Nemčija, kljub temu pa sta obe državi ostali mnenja, da finančna pomoč Grčiji v tem trenutku ni potrebna.