Boris Simončič iz Društva za podporo Tibetu, ki je zaradi tega protestiral pri predsedniku DZ Pavletu Gantarju, nas je včeraj opozoril na še en dogodek, povezan s to razstavo: šestim posameznikom, ki so se želeli udeležiti odprtja, naj bi uslužbenci DZ to preprečili.

Po Simončičevih besedah se je šesterica z vednostjo (ne pa tudi v organizaciji) Društva za podporo Tibetu nameravala udeležiti odprtja razstave, ki so jo, kot smo poročali že včeraj, v DZ pripravili na pobudo kitajskega veleposlaništva in ob sodelovanju skupine poslancev za prijateljstvo z LR Kitajsko. Nosili so majice, na katerih je pisalo "No human rights, no Olympics" (kdor ne spoštuje človekovih pravic, naj ne organizira olimpijskih iger). Skupini je uspelo priti skozi nadzor pri vhodu v DZ, ko pa so si v dvorani, kjer je potekalo odprtje, slekli plašče, naj bi jim varnostnik rekel, naj rajši ne vstopijo, ker da bodo majice "izzvale različne občutke". Zaposlena uslužbenka iz DZ naj bi zahtevala, naj odidejo, saj se je odprtje že začelo, pri čemer ni želela odgovarjati na vprašanja. Na razstavo so smeli šele po odhodu kitajskega ambasadorja. Skupino je nato - po Simončičevih besedah - nagovorila Kitajka, ki je med odprtjem igrala na kitajske citre - gostom na odprtju so jo predstavili kot umetnico in doktorsko študentko psihologije na Filozofski fakulteti UL. Predstavila naj bi se jim kot novinarka in Mongolka ter prosila, da ji posredujejo imena in pojasnijo, zakaj menijo, da Kitajci ne spoštujejo človekovih pravic.

Simončič se ob tem sprašuje, zakaj se skupina, ki je z napisi na majicah le mirno izražala svoje mnenje, ni smela udeležiti odprtja javne razstave. Ob tem dodaja: "Ironija je, da slovenski parlament preprečuje mirno izražanje mnenj v prid človekovim pravicam, sodeluje pa pri prikrivanju dejstev o njihovih kršitvah. Kitajske oblasti so za Tibetance nekaj podobnega, kot so bili nacisti za Jude, pri čemer ima konkretna razstava približno takšno sporočilno vrednost kot kakšen film Leni Riefenstahl..." Simončič se tudi ne strinja s pojasnilom Pavleta Gantarja, da gre za razstavo o deželi, ne pa o političnem režimu, saj je na spletnih straneh DZ pisalo, da razstava "obeležuje 60-letnico ustanovitve LR Kitajske". Za pojasnila o dogajanju smo se obrnili tudi na državni zbor. Karmen Uglešič nam je povedala, da nam bodo zaradi obilice delovnih obveznosti odgovor lahko pripravili šele danes.