Državno pravobranilstvo je leta 2008 obravnavalo 53.794 zadev, katerih skupna vrednost je več kot 17,7 milijarde evrov. Ob izteku leta jih je okoli 21.500 ostalo nerešenih, kar pomeni zmanjšanje za skoraj 12 odstotkov. Največ zadev se nanaša na nepravdne in razlastitvene postopke (več kot 10.000) ter na upravne spore (okoli 8800).

Poslanca Mirana Potrča (SD) je zanimalo, ali je bila v upravnem sporu v primeru vrnitve bulmastifov Saša Baričeviča, ki so ga psi v začetku meseca ubili, vložitev tožbe zamujena, ker niso bila izdana pooblastila. Generalni državni pravobranilec Lucijan Bembič je odgovoril, da je vlada v letu 2007 izdala generalno pooblastilo, na podlagi katerega se na pravobranilstvu sami odločajo o sprožitvi postopkov. V tej zadevi, ki se je odvijala lani, nihče ni umaknil pooblastila, pojasnjuje Bembič.

Kot pravi, so vložili tožbo, sodišče pa je najprej izdalo odločbo o začasni odredbi, da se psi vrnejo v zavetišče, na kar se je Baričevič pritožil. Vrhovno sodišče je po Bembičevih besedah odločilo, da se generalnega pooblastila državnega pravobranilstva ne upošteva in da bi morala vlada najprej izdati posebno pooblastilo. Na državnem pravobranilstvu so se zato takoj obrnili na pristojno komisijo za izdajo pooblastila, ki pa ga niso prejeli. Upravno sodišče je namreč v nekaj dneh odločilo in tožbo zavrnilo ter se pri tem sklicevalo na stališče vrhovnega sodišča, pojasnjuje Bembič.

Glede spornih nagrad stečajnim upraviteljem, na katere je opozoril Vinko Gorenak (SDS), je Bembič pojasnil, da so bile vse pritožbe v zvezi s tem vložene potem, ko je ministrstvo za pravosodje podalo stališče glede nepravilnosti nagrad, in da niso bile vse pritožbe uspešne.

Kot je še omenil Bembič, država zaradi izbrisa iz registra stalnih prebivalcev Slovenije ni bila obsojena, v dveh primerih je bila zadeva zavrnjena, ker sta terjatvi zastarali, v enem pa so ugotovili, da izbris ni imel škodljivih posledic.

Potem, ko so poslanci zavrnili osem predlaganih sklepov s strani opozicije, so na Potrčev predlog sprejeli sklep o priporočilu državnemu pravobranilstvu, da še naprej uspešno ščiti javni interes države in zagotavlja vodenje postopkov brez nepotrebnega odlašanja.

Odbor se je danes tudi seznanil s poročilom o izvajanju resolucije o nacionalnem programu preprečevanja in zatiranja kriminalitete za leto 2008. Nobenega od obeh poročil na svoji seji ne bo obravnaval DZ.