Zakon, ki bo začel veljati 1. julija, med drugim predvideva, da bodo lastniki nevarnih pasem psov morali biti stari najmanj 16 let, imeli pa bodo leto dni časa, da uspešno opravijo usposabljanje za ravnanje s potencialno nevarnimi štirinožci. Med te so avstrijske oblasti uvrstile rotvajlerje, pitbulterierje, bulterierje, ameriške staffordshirske terierje, neapeljske, španske in argentinske mastife, bulmastife, brazilske file, tosa inuje in argentinske doge.

Lastnik, ki si bo katero izmed naštetih pasem psov omislili na novo, bo po dopolnjenih šestih mesecih starosti štirinožca imel tri mesece časa, da pridobi posebno dovolilnico. Zanjo se bo lastnik moral praktično usposobiti in uspešno opraviti izpit. Če mu to v treh poskusih ne bo uspelo, se bo moral psu odreči. Za vse, ki potrebnega dovoljenja ne bodo pridobili, je zagrožena kazen do 14.000 evrov.

Na predlog odloka, ki so ga Dunajčani podprli praktično s plebiscitarno večino, so se že odzvali številni ljubitelji psov. Ti poudarjajo, da naštete pasme psov niso nič bolj nevarne, kot tiste, ki veljajo za "prijazne". Tako so med drugim opozorili, da "prijazne pasme" pravzaprav povzročijo največ ugrizov, ki pa so res manj nevarni in smrtonosni.

Dunajčani so svoje mnenje na tokratnem referendumu sicer izražali tudi glede uvedbe mestne takse, celodnevnih šol in uvedbe hišnikov v večstanovanjskih zgradbah. Poleg tega so se izrekali tudi o vprašanju, ali naj podzemna železnica med konci tedna vozi tudi ponoči.

Vsi volilni upravičenci so glasovnico dobili na dom, nato pa so jo lahko oddali na enem izmed 110 glasovalnih mest na prometnih vozliščih, v okrožnih uradih in nakupovalnih centrih, izjemoma tudi po pošti, možno pa je bilo naročiti tudi mobilno volišče v bolnišnico ali dom za ostarele.