Najbolj so odzvanjale Perčeve besede, da so kriminalisti že natanko deset dni pred tragičnim dogodkom dobili po telefonu ustno ovadbo zoper nasilneža, in sicer od mlajše, 16-letne hčerke umorjene, ki se je kmalu zatem pred nasilnim očetom umaknila v zavetje varne hiše. Umorjena žal ni bila dovolj odločna, da bi se za podoben korak pravočasno odločila tudi sama. Gre torej za nov poraz ustanov, ki bi morale takšna grozljiva dejanja na podlagi prejetih opozoril zanesljivo preprečiti?

Prepovedi približevanja ni imel

"Po prejeti ovadbi smo v navzočnosti predstavnikov CSD z mladoletnico opravili nekaj pogovorov in na njihovi podlagi smo se odločili za podrobnejšo preiskavo razmer v družini, ki naj bi med drugim vsebovala tudi pogovore s pričami, sosedi in ne nazadnje s samim nasilnežem. Toda to se ni zgodilo, ker nas je prehitel tragični dogodek, ki ga obžalujemo," je pojasnil Perc in dodal, da ukrepa prepovedi približevanja mladoletnici niso izrekli, ker se je ta sama odločila za umik v varno hišo. Suma, da bi lahko bila v nevarnosti tudi njena mati pa, tako Perc, niso zaznali. Da v tem primeru nikakor ni šlo za pomanjkljivo delo in ukrepe centra za socialno delo iz Brežic, zatrjuje tudi direktorica Metka Kostevc, ko pravi: "Naredili smo vse, kar je bilo mogoče in v sladu z doktrino stroke." Perc se je dotaknil tudi govoric, ki so prišle na dan kmalu po dogodku in ki pravijo, da je bila umorjena že dolgo žrtev nasilja neuravnovešenega moža, da je ob prihodu na delovno mesto v brežiškem domu upokojencev pred sodelavkami večkrat skrivala modrice ter da sta ves čas hudo trpeli tudi obe hčerki. (Druga je postala polnoletna že pred tremi leti.) Njene donedavne sodelavke so bile še včeraj, kot so povedale, v šoku, na vprašanje, ali so vedele za njeno trpljenje, pa so odgovorile nikalno.

Pri Bukovčevih so že posredovali

"Takšne in drugačne govorice o tem, da bližnja okolica vendar ve vse o nekem nasilju v neki družini, ustrezne institucije žal vse prepogosto dosežejo prepozno. Zato vsem, ki kadar koli v svojem okolju izvedo za kaj takega, polagam na dušo, naj do nasilja nimajo nobene tolerance, ampak naj ga takoj prijavijo na vsem znano številko 113. Le tako bomo lahko bolj učinkoviti in bomo morda preprečili tragedije, kakršna je bila sobotna," je poudaril Perc.

Ob tem je priznal, da so na naslovu Bukovčevih v minulih letih posredovali že trikrat, vendar je šlo vsakič za spore s sosedi in ne za nasilje v družini. Kljub temu so policisti v enem od posredovanj leta 2004 zaznali tudi možnost obstoja kaznivega dejanja zanemarjanja mladoletne osebe, vendar tedaj zbrani podatki tega suma niso potrdili.

Kriminalisti so zoper Andreja Bukovca medtem že napisali kazensko prijavo, ki jo bodo okrožnemu državnemu sodniku izročili takoj, ko bo pristojni zdravnik podal mnenje o njegovem zdravstvenem stanju. Po uboju žene je namreč popil večjo količino nevarnih tekočih zdravil, zaradi česar je ogrozil tudi lastno življenje. Kljub temu se je, preden je postal omotičen, policistom ob njihovem prihodu na prizorišče zločina tako močno upiral, da so ti morali zoper njega uporabiti plinski razpršilnik, fizično silo in lisice. Do nadaljnjega je pod policijskim nadzorom v zdravstveni oskrbi, znanci pa opozarjajo na možnost, da bo, če se mu bo pokazala priložnost, gotovo znova poskusil narediti samomor. Na enak način je po besedah nekega njegovega sovaščana končal tudi njegov oče. Za dejanje nasilja v družini je zagrožena zaporna kazen 5 let, za uboj pa od 5 do 15 let zapora.