Minister Pogačnik je na zasedanju poudaril, da bi bilo treba za dosego ciljev na ravni EU ukrepe najprej selekcionirati, izboljšati njihovo izvajanje in poiskati sinergijske učinke različnih vrst ukrepov, kar bi prispevalo k doseganju večje učinkovitosti in odzivnosti.

"Omogočiti je treba, da tudi država članica lahko uvede določene specifične ukrepe, s katerimi zagotavlja uspešen razvoj kmetijstva na določenih posebej občutljivih območjih in sektorjih," je poudaril minister.

Pri tem je po njegovih besedah eden pomembnejših bodočih izzivov v kmetijstvu upravljanje oziroma obvladovanje tveganj. "Instrumenti upravljanja s krizami in tveganji morajo biti zadosti učinkoviti, da zagotavljajo pravočasno uspešno zaščito pred tveganji, namesto reševanja problemov, ko ti že nastanejo," je menil.

Minister je predlagal, da se preuči možnosti uvedbe novih instrumentov v luči upravljanja s tveganji visokih cen na eni ter zagotavljanjem prehranske varnosti na drugi strani.

Kot možnosti učinkovitega ukrepanja za zavarovanje dohodkovnih tveganj bi bili lahko po mnenju Slovenije subvencioniranje zavarovalnih premij za zavarovanje dohodka, podpora pri vzpostavitvi vzajemnega sklada in določbe glede osnovnih pokritij v primeru dohodkovnih kriz.

Poleg tega bo treba po mnenju Slovenije zagotoviti večjo preglednost kmetijskih trgov preko stalnih monitoringov, evalvacij in skrbnega načrtovanja javnih intervencij. Zaradi tega bo v prihodnje za kmete zelo pomemben dostop do informacij in mehanizmov za ublažitev negativnih posledic klimatskih in cenovnih tveganj.

Minister Pogačnik je pri tem poudaril pomen neposrednih plačil, češ da so zagotovo eden izmed najbolj učinkovitih finančnih mehanizmov, ki prispevajo k uravnavanju in stabiliziranju kmetijskih trgov in zagotavljajo določeno cenovno raven.

Evropska komisija je danes predstavila tudi poročilo o možnostih uvedbe sistema označevanja dobrobiti živali, da bi se izboljšalo obveščanje potrošnikov o standardih dobrobiti živali in obstoječi sistemi ter uskladil notranji trg.

Minister Pogačnik se je v razpravi zavzel za enoten sistem označevanja, kot ga EU že pozna pri proizvodnji konzumnih jajc, in za izboljšanje obveščanja potrošnika. "Za informirano izbiro mora potrošnik poznati ozadje in vsaj osnove standardov ter indikatorjev dobrobiti živali, ki jih oznaka na proizvodu predstavlja," je povedal.

V Sloveniji trenutno ni prisotnih certifikacijskih shem, ki bi se dotikale standardov za dobrobit živali. Izjema so le certifikacijska telesa, ki označujejo ekološka živila.