»Ena od prioritet, ki sem si jih postavila, je povezana s sosednjimi državami Unije. EU namreč vsi sodijo predvsem po njenem prispevku k stabilnosti, varnosti in gospodarski rasti tudi v naši soseščini. Prav zato bo moj prvi strateški obisk potekal v omenjenih treh državah,« je enega od ciljev pri opravljanju svoje funkcije obelodanila Ashtonova. S Pahorjem sta se med drugim pogovarjala o pripravah na konferenco o zahodnem Balkanu, ki se bo predvidoma odvijala v drugi polovici letošnjega marca na Brdu pri Kranju.

Visoka evropska udeležba

»Konferenco skupaj pripravljamo evropska komisija, evropski svet, Hrvaška in Slovenija. Gre za tako imenovano kranjskogorsko iniciativo, ki sva jo podala skupaj s predsednico hrvaške vlade Jadranko Kosor, za organizacijo konference o evropski prihodnosti zahodnega Balkana. Podprle so jo visoke institucije EU,« je povedal Pahor. Po pričakovanjih naj bi se konference udeležili predsednik evropskega sveta Herman van Rompuy, španski premier in predsedujoči svetu EU Jose Luis Rodriguez Zapatero, evropski komisar za širitev Štefan Füle in vsi voditelji držav zahodnega Balkana. »To bo po osemnajstih letih prvo srečanje vseh voditeljev, ki prihajajo s tega področja, pridružil pa se jim bo tudi voditelj Albanije,« je poudaril Pahor in napovedal tudi prihod predstavnika Kosova, ki bo po njegovih besedah zastopano na primeren način.

Polna podpora Ashtonove

»Ta konferenca bo v mnogočem prelomna. Gre za prvo srečanje vseh voditeljev po dolgih letih, za skupen napor, da pridemo do skupnega stališča glede pomembnosti vključitve celotnega zahodnega Balkana v proces širitve EU, nenazadnje pa se bo prek te konference spričo številnih bilateralnih srečanj prispevalo k iskanju morebitnih rešitev za nekatera odprta vprašanja,« meni Pahor in dodaja, da naj bi konferenca utrdila stabilnost ter varnost v regiji. »S hrvaško kolegico Kosorjevo si bova prizadevala, da bi med konferenco sprejeli tako imenovano ljubljansko deklaracijo, s katero bi izrazili podporo vključevanju zahodnega Balkana v evropske integracije,« je sklenil Pahor.

Ashtonova je predsedniku slovenske vlade glede konference izrazila polno podporo. S predsednikom slovenske vlade sta se sicer pogovarjala tudi o nastajajoči skupni evropski zunanji službi, ki bo začela delovati v aprilu, vodila pa jo bo prav Ashtonova. »Za novo, vznemirljivo vlogo želim najboljše iz vse EU in pričakujem, da bo zunanja služba predstavljala Unijo. Ne bom delala kvot, rada pa bi, da bi bilo zastopanih vseh 27 držav članic,« pravi Ashtonova.