Ljubljansko pustno povorko tako tvorijo etnografske maske, kot so kurenti, pehlinska gospoda, pokači, orači in plesači. Povorke se udeležujejo tudi šavrini, zvončarji in zametske maškare, ki so v Ljubljano prišli z Reke. Iz okolice Reke prihajajo tudi krimejski feštarji in zvončarji, mesopustarji pa so prišli iz Kraljevice (Hrvaška).

Del karnevala sestavljajo tudi otroci Osnovne šole Vič Ljubljana ter petih osnovnih šol iz Reke. Prav tako so v povorki natopile mažoretke iz Ljubljane, skupina Lutkovnega gledališča Ljubljana, pihalna godba Litostroj ter turistična društva Lesce, Žužemberk, Vir, Bevke in Krim.

Pustni karneval je krenil z Brega, po Novem trgu pa je pot nadaljeval čez Čevljarski most na Mestni trg in po Stritarjevi ulici prispel na Prešernov trg, kjer poteka zabavni program.

Veselo po vsej Sloveniji

Medtem ko so se ponekod pustne prireditve začele že minuli konec tedna, se jih bo večina zvrstila na pustni soboto in nedeljo. Po tradiciji bo živahno na Ptuju, kjer poteka jubilejno 50. kurentovanje, pa tudi v drugih krajih, kjer negujejo dediščino značilnih krajevnih pustnih mask. V mestih bo prevladovalo karnevalsko vzdušje.

Pustovanje ima svoj izvor v predkrščanski dobi in je povezano s kultom prednikov in čaranjem rodovitnosti. Rimljani so se v sredozimskem in predpomladnem času šemili ob nekaterih priložnostih, kot so bile brumalije in saturnalije. Kljub nasprotovanju Cerkve so se zabave s šemljenjem nadaljevale. Pod vplivom italijanskih karnevalov so se v renesansi prenesle na čas pred 40-dnevnim postom.

Na slovenskem podeželju so se skozi stoletja izoblikovali različni šemski liki, kot so kurenti na Ptujskem in Dravskem polju, v Halozah in Slovenskih goricah, lavfarji v Cerknem, škoromati na območju Brkinov, mačkare v dobrepoljski dolini na Dolenjskem ali pustovi v Drežnici in okolici. Maskiranje je bilo v zgodovini domena fantovskih družb, prepovedano ženskam in otrokom, kar v nekaterih okoljih velja še danes.

Ljubljanski karneval

Večina letošnjih pustnih prireditev se bo zvrstila ta konec tedna. Ljubljanski karneval bo danes vključeval veliko pustno povorko po mestnih ulicah. V povorki bodo med drugim nastopale značilne maske iz izročila, kot so kurenti, laufarji in morostarji. Pustni karneval bo krenil z Brega, po Novem trgu bo pot nadaljeval čez Čevljarski most na Mestni trg in po Stritarjevi ulici na Prešernov trg, kjer bo potekal zabavni program.

V ljubljanski okolici bodo na karnevale med drugim povabili na Igu in na Viru pri Domžalah. Na Igu bo na Podkrimskem pustnem karnevalu danes sodelovalo blizu 1000 domačih in gostujočih mask. Obudili bodo podkrimskega moža in podkrimske čarovnice z naraščajem, stalnica pa je Ižanska pažarna abramba. Člani Pustne sekcije Striček Vir pa bodo na Viru pri Domžalah v nedeljo priredili 20. pustni karneval, ki bo stekel od Papirnice Količevo po Bukovčevi ulici do Športnega parka Vir.

Ptujsko enajstdnevno kurentovanje

Na Ptuju poteka že jubilejno 50. kurentovanje, ki bo letos trajalo kar 11 dni. Začelo se je že minulo soboto. Po vsakodnevnih glasbenih koncertih in drugih pustnih prireditvah bo vrhunec doživelo na pustno nedeljo z mednarodno povorko. Kurentovanja se bo letos udeležilo okoli 12.000 nastopajočih in ostalih aktivnih udeležencev, kar je precej več kot pretekla leta.

V Mariboru Zveza prijateljev mladine Maribor osrednje pustovanje pripravlja na pustni torek. Že danes zvečer pa bodo na svoj račun prišli odrasli ljubitelji pustnih norčij, saj bo v prireditveni dvorani Snežnega stadiona pod Pohorjem potekal tradicionalni 47. izbor Pohorskega carja.

Tradicionalni Mozirski pust bo tudi letos potekal na pustni torek. V mednarodni karnevalski povorki bodo sodelovali tamkajšnji vrtci, šole, izvirne domače in nekatere tuje pustne skupine iz držav in mest članic evropskega karnevalskega združenja. Osrednje pustovanje na Gorenjskem bo tako kot minula leta v Kranju, kjer se bodo na karnevalu danes med drugim predstavile tudi pustne skupine iz Bolgarije in Hrvaške.

Na Obali bo Istrski karneval

Na Obali se v pustnem času odvija Istrski karneval, ki drugo leto zapored povezuje koprsko in piransko občino. Koprska pustna povorka bo danes krenila izpred centra Mercator II in sklenila pot na potniškem terminalu. Pustno nedeljo pa bo na Obali zaznamovala pustna povorka od Lucije do Portoroža, ki jo organizirajo prvič po desetih letih. Istrski karneval se bo sklenil s pokopom pusta v sredo, ki ga bodo tradicionalno uprizorili na Belem križu nad Portorožem.

V Posočju so v Drežniških Ravnah nad Kobaridom pustni tradiciji sledili že minulo soboto, danes pa bo tradicionalno pustovanje s "ta grdimi" in "ta lepimi" v Drežnici. Posebnost drežniškega pusta so grozljiva lesena obličja z rogovi, ki jih nosijo "ta grdi", oblečeni v kožuh in z zvonci okoli pasu.

V Cerknem hodijo lavfarji že vse od začetka leta, na pustno nedeljo pa se bodo v sprevodu podali na Glavni trg v Cerknem, kjer bo Cesarsko kraljeva sodnija pusta javno obtožila za vse pregrehe in ostale nesmisle, ki so se zgodili.

Veselo bo v Cerknici

Na pustnem karnevalu v Cerknici, ki bo v nedeljo ob 12.32, bodo nastopili Butalci, hudič s povhi, coprniška pramater Uršula ter številne druge maske in skupine mask, ki jih pozna cerkniški karneval.

Največje pustovanje na Dolenjskem prirejajo v Kostanjevici na Krki, kjer so v okviru tradicionalne Šelmarije in programa Prforcenhausa že v petek odprli pustno ambasado, na pustno nedeljo pa bodo oklicali kurenta in izvedli veliko pustno povorko. Na pepelnično sredo bodo kurenta pokopali in priredili veselo sedmino.