Ker mu vnaprejšnje podpore včeraj niso obljubili niti koalicijski trojček SD, LDS in Zares (dokončno se bodo odločili, ko bodo prebrali ministrov odgovor na interpelacijo) niti premier Borut Pahor, se prav lahko zgodi, da bo Pogačnik sam odstopil. Pahor mu je namreč takole požugal: »Če bom ugotovil, da si objektivno odgovoren, boš razrešen!«


Edini, ki je že javno povedal, da je Pogačnik objektivno odgovoren za tragedijo dr. Saše Baričeviča (2. februarja so ga na domačem dvorišču raztrgali njegovi trije bulmastifi), je poslanec DeSUS Matjaž Zanoškar. A je hkrati tudi edini koalicijski poslanec, ki je napovedal, da interpelacije proti kmetijskemu ministru ne bo podprl, saj »neka objektivna odgovornost« ni zadosten razlog za to.

»O pritiskih iz kabineta ne vem nič«

Premier Borut Pahor pravi, da bo vlada najprej počakala, da minister pripravi odgovor na interpelacijo (za to ima časa od 15 do 30 dni). »Je prišlo do zlorabe oblasti, do zlorabe pooblastil, je kdo ravnal v nasprotju z zakonom, je imel kdo pristransko privilegij, do katerega ni upravičen... Vse to je treba pojasniti. Obljubim, da nič, kar bom izvedel, ne bo ostalo prikrito javnosti. Če bom menil, da je minister Pogačnik objektivno odgovoren, ga bom razrešil s položaja, če pa bom ugotovil, da tega ni bilo, se bom postavil zanj,« je napovedal Pahor.

Pogačnik pa je včeraj novinarjem ponovil, da je njegovo ministrstvo v primeru vračanja bulmastifov Atlasa in Joy ravnalo zakonito in da nepravilnosti ni bilo. »Verjemite mi, da je moja vest absolutno čista!« je dejal Pogačnik. In zanikal očitke predsednika SLS Radovana Žerjava, češ da je stranka lansko poletje, ko je opozarjala na domnevno sporno ravnanje MKGP glede bulmastifov, doživljala pritiske od več kot ene osebe iz kabineta ministra Pogačnika. »O tem ne vem nič,« je zagotovil. Kdo bi lahko pritiskal na SLS, pa ministru najbrž ne bo težko ugotoviti, saj lahko poredneža (ob sebi) išče med temi ljudmi, ki so bili takrat zaposleni v njegovem kabinetu: državna sekretarka Sonja Bukovec, bivši vodja kabineta Tomi Rumpf, Nadja Rashwan, Nina Baloh, Uroš Korbar in Nataša Šterk. Da bi pritiske izvajali tajnici Vanja Glavan in Dominika Vesel, pa je težko verjeti.

Na izrecno novinarsko vprašanje, ali se je v zvezi z bulmastifi kdaj osebno pogovarjal s kom, ki je bil na drugi strani zgodbe, ali s poslanci SLS, je Pogačnik odgovoril: Ne! A to ni res. »Avgusta 2009 sem se na sejmu Agra v Gornji Radgoni sestal z ministrom Pogačnikom, in to na njegovo pobudo. Pojasnil sem mu, da me zaradi bulmastifov skrbi varnost ljudi, zato v zvezi s tem postavljam poslanska in javna vprašanja in zahtevam revizijsko postopka odločanja o vrnitvi bulmastifov. Na neki način sem pri ministru začutil posmeh, češ, ali nimam pomembnejšega dela kot ukvarjati se s temi psički,« pravi poslanec SLS Janez Ribič.

»Ja, Miro Senica je moj partner«

Tako Radovan Žerjav kot tudi vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko sta prepričana, da se je v zgodbi z bulmastifi izkazalo, da imamo v Sloveniji dvoje pravnih držav: eno za tiste, ki imajo zveze, poznanstva, denar, na drugi strani pa vse druge. Temu po svoje pritrjuje tudi vodja poslanske skupine Zares Cveta Zalokar Oražem, ko pravi: »V naši državi, žal, ogromno stvari na vseh ravneh poteka na način, ki bi mu lahko rekli mreženja, poznanstva. In delali bi si utvaro, če bi rekli, da to ni vsakdanja praksa na vseh področjih. Je pa seveda izjemno slaba praksa, ki se je v zadnjih letih preveč razbohotila. Na tem primeru bi morali vsi skupaj razmisliti, ali je to pravi način, na katerem temelji delovanje tako države kot tudi vsega drugega.«

Opozicijska SDS pa je zmešnjavo z bulmastifi izkoristila za obračunavanje s koalicijsko LDS, predvsem z njeno predsednico Katarino Kresal, življenjsko sopotnico odvetnika Mira Senice, ki je Saši Baričeviču pomagal, da je dobil nazaj bulmastife. »Doslej smo bili priče številnim intervencijam Katarine Kresal, tudi marsikakšni solzi ob kakšnem nesrečnem primeru, tokrat pa v desetih dnevih nismo doživeli nobenega komentarja, čeprav gre za tragični primer s hudimi posledicami,« je včeraj ugotavljal Jože Tanko.

In že čez nekaj ur dočakal odgovor Katarine Kresal. »Kadar je toliko izjav v zraku, kadar vsi – pristojni in nepristojni – hitijo govorit in obtoževat drug drugega, kadar nivo razprave pade pod vsako dostojno raven, je prav, da kdo izbere tudi odločitev, da je tiho. Ker pa so namigovanja in špekulacije o delovanju institucij države in prikrivanju dosegle višek, je treba nekatere stvari postaviti na svoje mesto. Če bi se izkazalo, da postopki, zakoni in strokovna merila pri odločanju glede vrnitve psov lastniku niso bili spoštovani, pričakujem, da bodo pristojni za to tudi odgovarjali. Tudi minister. Kot že tolikokrat prej, tudi v primeru izbrisanih je bilo tako, se mi očita osebne povezave. Ja, Miro Senica je moj partner in Rajko Rotner (kinolog, op. p.) je moj stric. To je pa tudi vse, kar imam s tem primerom!« je na spletni strani LDS med drugim napisala ministrica Kresalova.