Po Pahorjevih besedah mu je Pogačnik že prejšnji teden dejal, da lahko zaradi primera bulmastifov, ki so pred dnevi ubili Saša Baričeviča, tudi odstopi. Pahor je to zavrnil, saj je po njegovem mnenju "prav, da se problem razčisti in potem vidi, katere nauke moramo povleči iz te tragične zgodbe".

Po pripravljenem odgovoru na interpelacijo bodo na seji vlade ugotovili, ali so na ministrstvu storili karkoli narobe, ali so ravnali pristransko oz. v nasprotju z zakonom, pojasnjuje Pahor. Če je minister objektivno odgovoren, mora po njegovih besedah s položaja, če pa elementov objektivne odgovornosti ni, bo premier koalicijskim partnerjem predlagal, da ministra v DZ podprejo.

Ob tem je dodal še, da bo za poročilo, izjavo, nasvet ali sugestijo prosil tudi kakšen drug organ v državi, če bo ugotovil, da lahko to pripomore k razjasnitvi zgodbe.

Kot poudarja premier, želi, da ministrovo poročilo pride v javnost tudi za to, da se lahko o tem izrečeta strokovna in laična javnost. "Vse, kar je povezano s tem problemom, bo dano v presojo javnosti," je zatrdil Pahor. Problem po njegovem mnenju ne sme biti pometen pod preprogo, saj je treba ugotoviti, "ali je kaj narobe v našem pravnem sistemu, ali je kaj narobe v načinu ravnanja pristojnih ministrstev ali drugih služb in organov".

"Iz te zgodbe, ki se je končala tako tragično, moramo povleči nauke, da se ta ne bi ponovila, zato nočem, da bi se z odstopom stvar prehitro končala," poudarja premier. Zaenkrat pa ima, kot pojasnjuje Pahor, Pogačnik še vedno njegovo podporo, da naprej opravlja svoje delo.

Na vprašanje, ali pravna država za nekoga, ki ima vplivne prijatelje in denar, pomeni eno, za nekoga drugega, pa drugo, je Pahor odgovoril, da se ravno zaradi teh razlogov glede odstopa ali razrešitve ministra Pogačnika ne odloči čez noč. Interes javnosti po njegovih besedah ne sme biti to, "da se ta mučna zgodba čimprej neha diskutirati v javnosti, ampak da se razjasnijo vse okoliščine". Zato tudi ne poseže po skušnjavi, da bi sprejel Pogačnikov predlog o odstopu, ki bi mu prinesel politični mir, pojasnjuje Pahor.

Pogačnik o interpelaciji: Postopke vrnitve bulmastifov smo na ministrstvu vodili zakonito

Postopki vrnitve bulmastifov Sašu Baričeviču so bili na ministrstvu vodeni zakonito, kar je potrdil tudi sklep upravne inšpekcije, je po vloženi interpelaciji zoper njega dejal minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Milan Pogačnik. Kot meni, je pravica poslanskih skupin, da vložijo interpelacijo, pravica ministra pa, da se brani.

Kot je omenil Pogačnik, interpelacije, ki sta jo danes vložili opozicijski poslanski skupini SLS in SDS, uradno še ni dobil in jo mora še proučiti. Poudarja pa, da so postopke vodili zakonito in pravilno.

Na navedbe predsednika SLS Radovana Žerjava o pritiskih na stranko iz kabineta ministra je Pogačnik odgovoril, da s poslanci SLS na to temo ni nikoli govoril in o pritiskih iz kabineta ne ve nič. Sodelavce je sicer o tem povprašal, vendar mu o tem niso nič povedali, zato ga Žerjavove navedbe čudijo. "Mislim, da je koristno, da bi povedali, kdo je ta, ki je to počel," pravi minister.

V zvezi s komisijo, ki je odločala o vrnitvi psov Baričeviču, ki so ga psi pred dnevi ubili, je Pogačnik dejal, da je bila imenovana zelo korektno. Iz nje so, kot pojasnjuje, izločali vse tiste strokovnjake, ki so že bili soudeleženi v kakšnih prejšnjih postopkih pri pripravi strokovnih mnenj za omenjeno stranko.

Stranka pa je med drugim v skladu s svojo pravico predlagala izločitev strokovnjaka, ki bi bil po njihovem mnenju pristranski. Kot pojasnjuje Pogačnik, ima stranka v upravnem postopku pravico podati svoje mnenje. Komisija je bila pravilno imenovana in pri svojem odločanju neodvisna, še poudarja Pogačnik.

Za sum mučenja oz. spolne zlorabe Baričevičevih psov Pogačnik, kot pravi, ni izvedel uradno, ampak iz medijev. "Sem vsemogočen, vplivam kar na vse, kar hodi in kar gre," je minister odgovoril na vprašanje, ali je morda vplival na Nacionalni veterinarski inštitut.

Ob tem je tudi dejal, da še vedno uživa zaupanje premiera Boruta Pahorja in ima tudi podporo koalicijskih strank.

Koalicija se bo o podpori Pogačniku odločila po prebrani interpelaciji in ministrovem odgovoru

Koalicijski poslanci se bodo o podpori ministru za kmetijstvo Milanu Pogačniku odločili po prebrani interpelaciji, ki so jo vložili poslanci SDS in SLS. Podlaga za odločitev o ministrovem ravnanju v postopku vrnitve psov Saši Baričeviču bo tudi ministrov odgovor. Nihče nima vnaprejšnje podpore, poudarja Bojan Kontič iz SD.

Interpelacija je seveda ena izmed možnosti, ki jih ima opozicija za nadzor dela vlade, to niso nepomembne teme, vendar je v tem trenutku na prvem mestu seveda ukvarjanje z izhodno strategijo, meni Kontič, sicer vodja poslanske skupine SD. Interpelacijo in ministrov odgovor nanjo bodo po njegovih besedah resno proučili, potem pa se bodo po pogovoru s premierom Borutom Pahorjem v poslanski skupini odločili o podpori. V tem trenutku minister po njihovih ocenah delo opravlja kvalitetno, razprava o interpelaciji pa bo dala tudi odgovor glede ravnanja v konkretnem primeru.

Na vprašanje, ali bodo Pogačniku svetovali odstop, da se izogne razpravi o interpelaciji, je Kontič dejal, da gre za pomembno vprašanje, ki terja določena pojasnila in ministrov odgovor, ter da minister verjetno ne potrebuje njihovih nasvetov.

Na ministrov odgovor bodo počakali tudi v poslanskih skupinah Zares in LDS, kjer interpelacije tudi še niso prebrali.

Kot pravi vodja poslanske skupine Cveta Zalokar Oražem, imajo v koalicijski pogodbi sicer zapisano, da poslanci koalicijskih strank interpelacij zoper ministre ne bodo podprli, vendar se v tem primeru "stvari odvijajo na takšen način, da pravzaprav ne moremo biti prepričani, da v tem trenutku poznamo že vsa dejstva in vse detajle, zato se mi zdi korektno, da si vzamemo čas, da dokumentne natančno proučimo, da ne bi komurkoli naredili krivice".

"Nikogar ne smemo soditi, preden so znana vsa dejstva, vsaj za nas je to pomembno," poudarja Zalokar Oražmova. Na vprašanje, ali bi ona na Pogačnikovem mestu odstopila, je odgovorila, da minister sam ve, kaj je naredil in česa ni naredil. "Žal v naši državi ogromno stvari na vseh nivojih poteka na osnovi določenih mreženj, določenih poznanstev," pravi poslanka. Po njenih besedah bi si delali utvaro, da to ni vsakdanja praksa na vseh področjih, "je pa seveda izjemno slaba praksa, ki se je v zadnjih letih preveč razbohotila".

Kot je zatrdil vodja poslanske skupine LDS Borut Sajovic, bodo preverili vsa dejstva in, če bodo v razpravi o odgovornosti ugotovili, da je bila kršena zakonodaja, potem bo njihova "odločitev jasna". Kot poudarja, bodo vztrajali na zakonitih in legitimnih rešitvah.
Podatki, ki jih ima do tega trenutka, pa mu ne dajejo dovolj podlage, da bi ugotovil kršitve zakonodaje, pravi Sajovic.

Glede navedb vodje poslanske skupine SDS Jožeta Tanka, da je predlog zakona o odgovornem lastništvu psov, ki ga je Sajovic predlagal že v prejšnjem mandatu omogočal postopek, ki se je nato dejansko zgodil v obravnavanem primeru, je Sajovic dejal, da je ta trditev smešna in absurdna. "Iskal sem kompromis, ki ščiti ljudi, priznava pa pravice, dostojanstvo in spoštovanje tudi živalim. Zakon je dobra osnova, popravili ga bomo v členih, ki se tičejo opredelitve nevarnih pasem," je pojasnil Sajovic.

Vodja poslanske skupine DeSUS Joško Godec je za STA dejal, da se v poslanski skupini o interpelaciji še niso pogovarjali in zato o tem ne daje izjav. Poslanec DeSUS Matjaž Zanoškar pa je po vloženi interpelaciji dejal, da je sam osebno ne bo podprl. "Gre sicer za neko objektivno odgovornost za stvari, ki so se odvijale, vendar to ni zadosten razlog," je pojasnil.