Direktor hrvaške policije Oliver Grbić je danes v Zagrebu potrdil, da je hrvaško tožilstvo na lastno pobudo od finskih oblasti zahtevalo informacije o poslovanju družbe Patria na Hrvaškem in dodal, da še ni dobilo odgovora. Kot je pojasnil Grbić, mu je državni tožilec Mladen Bajić v četrtek zatrdil, da s Finske še niso dobili odgovora.

"Če se bo izkazalo za potrebno, bom v omenjenem primeru zahteval pomoč drugih držav, tudi Slovenije, v kateri je prav tako izbruhnila afera zaradi nakupa Patrijinih oklepnikov," je novinarjem povedal Grbić po današnji konferenci notranjih ministrov iz regije, ki so se je udeležili tudi slovenski predstavniki.

Medtem je nekdanji obrambni minister Berislav Rončević zanikal, da je prišlo pri pogodbi s Patrio do podkupovanja. "Absolutno ga ni bilo. Tako Patria kot Steyr sta zatrdili, da postopek prodaje in nakupa nikoli ni bil bolj čist in transparenten, kot je bil na Hrvaškem, in nista imela nikakršnih pripomb," je Rončevićevo izjavo povzela hrvaška tiskovna agencija Hina.

Rončević je še izjavil, da ga ne zanima, kaj je kdo delal v Sloveniji. Poudaril je, da je bilo na Hrvaškem vse "čisto in bleščeče". Rončević je kot obrambni minister leta 2007 podpisal pogodbo o nakupu finskih oklepnikov, lani pa je bil osumljen, da je pri nakupu vojaških tovornjakov brez javnega razpisa oškodoval hrvaški proračun za približno 1,4 milijonov evrov.

Anonimen vir: Patria naj bi delovala na podoben način s partnerji na Hrvaškem kot s tistimi v Sloveniji

Anonimen vir Jutarnjega lista, ki je potrdil, da na Finskem pripravljajo preiskavo o pogodbi med Patrio in hrvaškim obrambnim ministrstvom, je sicer povedal, da jih "stanje na Hrvaškem zanima, ker lahko domnevamo, da je Patria delovala na podoben način s partnerji na Hrvaškem kot s tistimi v Sloveniji".

Jutarnji list trdi, da ima elektronsko pošto iz avgusta 2005, ko je Patria "močno lobirala" na Hrvaškem in v Sloveniji za podpis pogodb o prodaji oklepnikov. Omenjena elektronska pošta je preiskovalce pripeljala tudi do Hrvaške, dodaja časnik.

Gre za sporočilo, v katerem je avstrijski posrednik finskega podjetja Wolfgang Riedl poslal službenem zastopniku Patrie za Slovenijo in Hrvaško Reiju Nittynenu ter predlagal načine za izplačilo provizij v Sloveniji, pa tudi na Hrvaškem, poroča Jutarnji list.

Kot dodaja časnik, je Riedl za pogodbo z Zagrebom zapisal, da imajo "8,5 odstotka za Hrvaško plus tisto, kar moraš dati osebi, ki skrbi za ministrstvo". V nadaljevanju omenjenega pisma je še zapisal: "Če ponudiš Auto-commercu (uvozno-izvozno podjetje iz Zagreba) približno enak odstotek kot človeku, ki skrbi za Morh, bo cena vozil enaka," navaja časnik.

Jutarnji list še piše, da so isti ljudje osumljeni tudi podkupovanja politikov in strank v Sloveniji. Med njimi pa je tudi podjetnik Walter Wolf, ki so ga na hrvaških sodiščih že nekajkrat obravnavali zaradi finančnih malverzacij.

Sicer pa vir Jutarnjega lista še opozarja, da je treba biti previden s sklepi, ker je možno, da so provizije le del legalno izplačanih nagrad za dobro opravljeno delo. Časnik se sklicuje tudi na drugi vir, ki je povezan s preiskavo, da so si Riedl, Wolf in neznani posamezniki iz obrambnega ministrstva razdelili 15 milijonov evrov provizije.

Kot omenjeno, je pogodbo o nakupu oklepnikov od Patrie oktobra 2007 podpisal takratni obrambni minister Rončević. V nadaljnjih dogovorih o offset programih glede sodelovanja s Patrio je sodeloval sedanji obrambni minister Branko Vukelić. Slednji je prejšnji teden napovedal, da bodo finskim partnerjem predlagali revizijo pogodbe zaradi pomanjkanja denarja v hrvaškem obrambnem proračunu.

Jutarnji list še spominja, da je finska policija lani odprla preiskavo o prodaji dveh vojaških ladij na Hrvaškem. Na Hrvaškem so uradno objavili, da so plačali deset milijonov evrov za dve ladji, ki jih je treba še posodobiti, medtem ko je eden izmed mednarodnih vojaških časopisov objavil, da je Patria prodala ladji za štiri milijone evrov.