Parlamentarna preiskovalna komisija, ki jo mora državni zbor odrediti, če to zahteva tretjina (trideset) poslancev, naj bi po neuradnih informacijah ugotavljala, kako sta se financirala brezplačnika Ekspres in Slovenski tednik, ki sta pred volitvami izrazito zagovarjala interese takrat najmočnejše vladne stranke SDS, kjer pa kakršne koli povezave z brezplačnikoma odločno zanikajo.

Podrobnosti o tem, kaj bo komisija preiskovala, naj bi predstavniki koalicije pojasnili danes. Po neuradnih informacijah bo parlamentarna preiskovalna komisija (vodila naj bi jo poslanka SD Melita Župevc, vendar ta teh informacij včeraj ni želela komentirati) ugotavljala vpletenost nosilcev javnih funkcij v času vlade Janeza Janše v financiranje brezplačnikov in morebitno zlorabo političnega vpliva pri poslovanju gospodarskih družb v posredni ali neposredni državni lasti. Preiskovala naj bi sum, ali je šlo pri financiranju in distribuciji brezplačnika za nesmotrno porabo državnih sredstev, pa tudi to, da naj bi se brezplačniki financirali iz domnevnih podkupnin v zadevi Patria, o čemer je poročalo Delo.

Državni zbor mora sicer parlamentarno preiskovalno komisijo ustanoviti, če tako zahteva tretjina (trideset) poslancev. V tem mandatu bo to šesta parlamentarna preiskovalna komisija (in obenem druga, ki bo ustanovljena na zahtevo koalicije - ta vodi tudi parlamentarno preiskavo "tajkunskih" menedžerskih prevzemov, kjer je predmet preiskave vloga Janševe vlade pri Šrotovem in Bavčarjevem prevzemu Pivovarne Laško in Istrabenza).

Kot je znano, so veliko pozornosti javnosti, medijev in politike že pred volitvami pritegnili prav nepojasnjeni viri financiranja obeh brezplačnikov - Slovenskega tednika in Ekspresa. Medtem ko je prvi začel izhajati januarja 2008 (v poštne nabiralnike so ga prejemala gospodinjstva na podeželju), je prva številka Ekspresa (prejemala so ga gospodinjstva v urbanih predelih Slovenije) izšla le osem tednov pred volitvami. Ker v njem ni bilo oglasov, se je že ob prvi številki pojavilo vprašanje, ki do danes ostaja nepojasnjeno: kje so izdajatelji dobili denar za financiranje brezplačnika s tako visoko naklado (350.000 izvodov).

Pri pregledovanju poslov državnih družb s podjetji Progresija in Zame-tek, ki sta izdajali oba brezplačnika, je protikorupcijska komisija v začetku tega leta ugotovila možnost suma storitve več kaznivih dejanj. Kot je opozoril predsednik komisije Drago Kos, denar, ki sta ga podjetji dobili za oglaševanje iz javnih podjetij, še zdaleč ni zadoščal za financiranje takšnih projektov. Med oglaševalci v brezplačnikih so bili sicer Poštna banka Slovenije, Zavarovalnica Maribor, Mobitel in Pozavarovalnica Sava ter Pošta Slovenije, ki je zanju opravljala tudi distribucijo.