Zaradi nedelujočega mejnega prehoda imajo težave tudi v metliški družbi Kolpa, ki ima obrat z več kot 80 zaposlenimi v Radatovičih na Hrvaškem. Minister Samuel Žbogar, ki si je včeraj ogledal položaj v Brezovici, je obljubil čimprejšnji sestanek s hrvaškim kolegom Gordanom Jandrokovićem na to temo. "To je problem, ki se ga je treba lotiti takoj," je dejal Žbogar in dodal, da se bo čim prej sestal tudi z ministrico za notranje zadeve Katarino Kresal in bosta naredila vse, da se mejni prehod čim prej odpre.

"Ta mejni prehod smo uporabljali od leta 2001 do 2006, ko so ga ukinili, in zdaj moramo do Radatovičev namesto 12-kilometrske poti ubrati 93 kilometrov dolgo pot prek Karlovca. To je absurdno," pravi predsednik uprave metliške Kolpe Mirjan Kulovec, ki pa že zaznava pozitivne premike tudi na hrvaški strani, odkar so se odnosi med državama otoplili. S hrvaške strani je Kolpa tako že dobila pobudo za obnovitev postopkov, ki bi Kolpi močno skrajšala transportne poti in bi s tem tudi znižala stroške.

Prebivalcem pa bi življenje ob meji močno olajšale ceste po slovenskem ozemlju. Občina Metlika je tako za milijon evrov vreden projekt gradnje treh cest na območju Brezovice že dobila odobrena znatna evropska sredstva, toda zapletlo se je pri enem od lastnikov zemljišč. Tako se je morala občina projektu odpovedati. "To bi bila za kraj in prebivalce Brezovice izjemno pomembna in dobrodošla rešitev, a žal očitno v vasi na to gledajo zelo različno. Pričakovali smo več enotnosti," je povedala metliška županja Renata Brunskole.

Da je maloobmejna problematika velika, se je pokazalo tudi v Kulturnem domu na Suhorju, kjer se je minister Žbogar sestal s krajani, ki so skoraj do zadnjega kotička napolnili dvorano. Med težavami so izpostavili tudi navzočnost okrepljenih enot policije ob meji, zaradi katere se počutijo nelagodno. Po besedah Branke Klarič iz Brezovice poleg cest pogrešajo tudi drugo infrastrukturo, od vodovoda do javne razsvetljave.