"Večina (Evropejcev) noče političnega islama in njegovih simbolov. Burka je del političnega islama, ki ga večina zavrača,“ je za CNN povedal Naser Khader, v Siriji rojen konzervativen član danskega parlamenta. Vztrajal pa je, da nasprotovanje političnemu islamu ni isto, kot če je nekdo "islamofobičen. Nošenje burke je zatiranje žensk. Proti njej pa je tudi veliko muslimanov,“ je dejal, ko se je navezoval na žensko oblačilo, ki njeno telo pokrije od nog do glave.

Khader je še dodal, da je večina (od približno 20 milijonov) muslimanov, ki živijo v EU, dobro prilagojena na življenje tukaj, poleg tega pa upoštevajo zakone in so lojalni državljani. "Za burko v zahodnem svetu ni prostora,“ je zaključil.

Francija se trudi uzakoniti delno prepoved nošenja burke

Khaderjeve izjave kažejo na vedno bolj napete debate o vlogi islama na področju kulture in družbe Evrope. Parlamentarna komisija v Franciji je tako že predlagala, da bi bilo ženskam v javnih zgradbah in na javnem prevozu prepovedano nositi polno tančico, francoski minister za imigracijo Eric Besson pa je zavrnil prošnjo za državljanstvo nekemu tujcu, ki je svojo francosko soprogo silil v nošenje burke. Podobne debate se razvijajo tudi v Švici in na Danskem.

Islamski učenjak Tariq Ramadan je prav tako za CNN povedal, da naglavne šale in burke v Franciji nosi manj kot dva tisoč žensk. Pravnike in vse druge je pozval, naj jeze ne potencirajo do takšne stopnje, na kateri razgovor in debata ne bi bila več mogoča. "Če boste prepovedali burko, boste prepovedali določen način, na katerega se ljudje oblačijo, in nas s tem prisilili, da delujemo proti lastnim vrednotam. V tem primeru pravzaprav negujemo strah, konstruktivnih debat pa nimamo. Islam je evropska religija in je del te družbe.“

Islam ni religija Evrope

Na njegove izjave se je ostro odzvala Ayaan Hirsi Ali, nekdanja danska pravnica, ki je zaradi svojih protiislamskih pogledov prejela več smrtnih groženj, sedaj pa živi v ZDA: "Islam ni religija Evrope. Kar vidimo v Evropi je to, da med vrednotami Evropejcev in vrednotami islama obstaja konflikt. Govorimo o osnovnih človekovih vrednotah, ki so jih v Evropi že zastavili, v islamu pa še ne.“

Ramadan se je odzval in Alijevi dejal, naj raje posluša Baracka Obamo: "Ameriški predsednik je Američanom dejal, da je islam tudi njihova religija. Imamo na milijone Evropejcev, ki spoštujejo zakone, govorijo jezik države, v kateri so, ter so sedaj tej državi tudi zvesti – to (mislil je na način oblačenja) pa delajo kot dejanje prikaza vere.“ Alijeva se ni pustila prepričati in je njuno debato prek medijev usmerila v spodletel božični teroristični napad ter dodala, da si muslimani spodnjice polnijo z razstrelivom in na letalih skušajo ubiti nedolžne ljudi. Džihad je tako velik koncept islama, v sklopu katerega se lahko izgovarjajo, da jim bog pravi, naj ubijajo. Ramadan pa naj bi "vse skušal prepričati, da je islam vera miru“.

Manjšina ustvarja težave za večino

Ramadan se je ponovno odzval: "Poglejmo dejstva – imamo manjšino žensk, ki nosijo burke in imamo tudi nekaj ekstremistov, ki jih seveda moramo obsojati, saj ne smemo ubijati nedolžnih ljudi.“ Dodal pa je, da nihče ne more vsiljevati nošenje oblačil, ženske pa bi morale biti pri tem avtonomne in svobodne. Na to se je nazadnje odzval še Khader: "Res je, da imamo manjšine, ki živijo v getih in paralelnih družbah... in ravno to je največja težava. Majhne skupine ustvarjajo težave za večino.“