Naravni rezervat Škocjanski zatok kmalu z dokončno urejeno podobo

Mokrišče tik pred vrati Kopra naj bi dokončno urejeno podobo dobilo prihodnjo jesen. "V času gnezdenja ptic ne bomo gradili, saj jih ne želimo motiti. Zato upamo, da bomo objekte lahko predali namenu jeseni 2011," je povedala Nataša Šalaja iz društva. Za naložbo, ki bo znašala dobre tri milijone evrov, jim je večino potrebnega denarja uspelo dobiti iz skladov EU.

Škocjanski zatok predstavlja eno redkih slovenskih mokrišč, ki ga v preteklosti niso uničili. V njem so doslej našteli 225 različnih vrst ptic, kar predstavlja 58 odstotkov vseh opaženih ptic v Sloveniji. Na območju rezervata jih gnezdi 45, 180 različnih vrst pa so opazovali v obdobju selitve ali prezimovanja.

Ptice privabljajo v zeleno oazo v neposredni bližini Kopra številne obiskovalce. Naštejejo jih okoli 6000 na leto, ptice pa lahko opazujejo iz posebnih opazovalnic in jih pri tem ne motijo.

V Sloveniji mokrišča izginjajo, v zadnjih desetletjih so ljudje s posegi uničili kar 60 odstotkov vseh mokrišč. Z njihovim izginjanjem se spreminja tudi podnebje. Z zaščito mokrišč se zato prispeva tudi k zmanjševanju učinkov podnebnih sprememb, poudarjajo okoljevarstveniki.