Že nekaj časa je narava spet takšna, kot smo si jo lahko le želeli. Vsepovsod sneg, temperature pa tudi času in okolju primerne. V topli sobi pa kljub temu cvetijo nekatere najlepše lončnice in se za zimo sploh ne zmenijo.

Seveda pa moramo za uspešno oskrbo dobro poznati posamezne rastline. Danes bomo spregovorili nekaj o primuli ali trobentici, ki je ena najbolj priljubljenih primul pri nas. Kako naj jo pravilno negujemo, da nas bo dolgo razveseljevala s svojim bogatim cvetenjem?

Vrtnarji jo ponudijo že za novo leto in občudovali jo bomo vse do pomladi. Na prvi pogled je podobna našim trobenticam, ki cvetijo zgodaj spomladi po travnikih. Razlikujejo se le cvetovi, ki so veliko večji in obarvani v vseh mogočih barvah, od rumene, bele, oranžne, rdeče do temnomodre. Vmes pa so še številne nianse.

Vse primule, ki se vzgajajo v okrasne namene, izhajajo s Kitajskega. Številni žlahtnitelji po vsem svetu pa so uspeli njihovo zunanjost močno spremeniti, saj imajo danes številne cvetove, ki so zelo veliki in lepo obarvani. V stanovanju jih imamo lahko vso zimo, kjer nam bodo vse skozi bogato cvetele, če bo le prostor dovolj svetel in hladen. Za dolgotrajno cvetenje bi te rastline potrebovale temperaturo okoli 12 stopinj Celzija. Ker pa je v stanovanju običajno precej višja temperatura, je njihove cvetenje kratkotrajnejše, saj so pri visoki temperaturi življenjski procesi pospešeni.

Primule potrebujejo vseskozi rahlo vlažno zemljo, zato jih moramo zalivati. Za zalivanje pa uporabljamo mehko vodo, saj slabo prenašajo trdo. Da bo cvetenje trajalo čim dlje, moramo rastline tudi dognojevati. To delamo s tekočimi gnojili, pozimi na 14 dni.