Kot poroča francoska tiskovna agencija AFP, je Kim podobne napovedi izrekel že leta 2008, tedaj v vlogi vodje poveljstva oboroženih sil. Severna Koreja je tedaj reagirala izjemno žolčno in med drugim južnokorejske predstavnike izgnala iz industrijskega parka Kaesong. Ta sicer leži neposredno ob močno zastraženi meji med severno in južno sosedo.

Severnokorejsko jedrsko vprašanje je medtem še vedno tudi predmet mednarodnih prizadevanj. Mednarodna skupnost si tako še naprej prizadeva, da bi Pjongjang prepričala v nadaljevanje šeststranskih pogajanj o jedrski razorožitvi. Severna Koreja je od pogajanj odstopila aprila lani, le mesec kasneje pa izvedla nov jedrski poskus. V šeststranskih pogajanjih so sicer sodelovale še ZDA, Rusija, Japonska, Kitajska in Južna Koreja.

S severnokorejskega zunanjega ministrstva so v ponedeljek znova sporočili, da se za pogajalsko mizo ne nameravajo vrniti, dokler Združeni narodi ne bodo opustili uvedenih sankcij proti Pjongjangu. Prav tako je severnokorejsko zunanje ministrstvo izrazilo zahtevo po čimprejšnjih pogovorih glede mirovne pogodbe z Južno Korejo, s katero bi tudi uradno zaključili korejsko vojno, ki se je odvijala med letoma 1950 in 1953.

ZDA in Južna Koreja sta te zahteve že zavrnili in od Pjongjanga zahtevali, naj se najprej vrne za pogajalsko mizo. Kot so poudarili v Seulu in Washingtonu, bi Severna Koreja s tem dokazala svojo verodostojnost in pokazala svojo pripravljenost za jedrsko razorožitev.

O varnosti v regiji se bo sicer že prihodnji mesec ob obisku na Japonskem in v Južni Koreji pogovarjal pomočnik ameriške državne sekretarke Kurt Campbell. Tema pogovorov naj bi bila tudi šeststranska pogajanja s Severno Korejo.