De Bono je tvorec koncepta lateralnega razmišljanja, ki obravnava kreativnost kot obnašanje informacij v samo-organiziranem informacijskem sistemu, kot so živčne mreže v možganih. „Metoda šestih klobukov je preprosta, čvrsta in učinkovita metoda, ki nam omogoča, da vodimo svoje razmišljanje, kot dirigent vodi svoj orkester. Zahtevamo tisto, kar potrebujemo,“ poudarja de Bono. Z uporabo šestih klobukov – modrega, belega, rdečega, črnega, rumenega in zelenega – dosegamo, da se med razmišljanjem usmerimo vsi na samo eno stvar naenkrat. Tako se naučimo ločevati čustva od logike, kreativnost od informacij... 

Pa poglejmo klobuke, ki ima vsak svojo funkcijo, še podrobneje. Začnimo z modrim klobukom (modra barva je hladna, je barva neba), ki se ukvarja z nadzorom, organizacijo procesa mišljenja in uporabo ostalih klobukov. Zato najpogosteje sestanke in usmerjeno razmišljanje začnemo prav z modrim klobukom. Beli klobuk (bela barva je nevtralna in objektivna) se ukvarja z dejanskimi podatki in številkami.

Rdeči klobuk (rdeča je sinonim za čustva) podaja samo čustveni vidik in neracionalne vidike razmišljanja, pri čemer naj poudarimo, da je izražanje čustev izjemno pomembno, saj izražena čustva zagotavljajo nenehno ozadje za razmišljanje ali razpravo. Ob tem ne pozabimo, da ko mislec uporablja rdeči klobuk, na sme nikoli poskušati upravičevati svojih občutkov ali zagotavljati logično osnovo za njih. Črni klobuk (črna je resna in mračan) je pozoren in previden, z njim iščemo slabosti v idejah. Rumeni klobuk (rumena je barva sonca in pozitivnosti) je optimističen, spodbuja pozitivno razmišljanje. Zadnji pa je zeleni klobuk (zeleno je rastlinje...), ki označuje nove ideje in spodbuja kreativnost.

De Bono je vodilna svetovna avtoriteta na področju kreativnega razmišljanja in neposrednega učenja kot spretnosti, je avtor 70 knjig o razmišljanju, ustvarjalnosti in vrednotah, ki jih uporabljajo tako otroci kot Nobelove nagrajenci. Nekateri ga uvrščajo med 50 najbolj vplivnih mislecev na svetu. Teme, ki ga trenutno zanimajo, in se jih bo v svojem predavanju verjetno dotaknil, so: „Think Before it's Too Late“ in „Love of Two Cockroaches“ (naslova knjig, ki sta izšli v 2009), predmet „razmišljanje“, ki bi spremenil izobraževalni sistem, štiri različne oblike razmišljanja, s poudarkom na Design Thinking, CORT (Cognitive Research Trust ) – program, ki je pripravljen za uporabo v
šolah, Šest klobukov razmišljanja in Lateralno razmišljanje, Klubi razmišljanja in družbena omrežja De Bono Society, Palace of Thinking – nov projekt, Woman as Object – nova ideja/knjiga.