Nesreče in poškodbe, povezane z uporabo petard, zadnje dni vztrajno polnijo policijska poročila in lahko se zgodi, da bo - po lanskem in predlanskem izrazitem padcu - število poškodb zaradi nepravilne uporabe pirotehnike letos znova naraslo. Zanimivo je, da med žrtvami nevarne igre in lastne neodgovornosti najdemo staro in mlado. Sredi decembra je tako koroškemu najstniku med eksperimentiranjem s petardo - namestil jo je v primež in po njej udaril s kladivom - močna eksplozija odnesla tri prste, pred nekaj dnevi pa je v okolici Slovenj Gradca eksplozija opekla roke in obraz 46-letniku, ki je na dvorišču pred hišo na kup zložil več starih raket, jih posul s smodnikom in zažgal.

Prav tako s Koroške so pred dnevi poročali o neznancu, ki je pred vhodom v gostinski lokal v kovinski pepelnik odvrgel silovito močno petardo. Ta ni raztreščila "samo" samostoječega pepelnika, temveč je poškodovala tudi vhodna vrata lokala in celo podboj vrat, kar je lastnika skupaj stalo 2500 evrov. Še dlje čez prag drznosti se je podal 24-letni objestnež, ki je te dni v murskosoboškem lokalu Cubo odvrgel pravo "malo bombo", zaradi katere so morali k zdravniku štirje gostje lokala. Priče silovitega poka se spominjajo, da je eksplozija lokal močno stresla: "Glasba je utihnila, sprožili so se protidimni alarmi."

Podobne neljube dogodke lahko pričakujemo tudi na nocojšnjo najdaljšo noč v letu, s katero bodo policisti strnili letošnjo statistiko in izdelali poročilo o problematiki uporabe pirotehničnih izdelkov ob koncu letošnjega leta, ki jo lahko pričakujemo januarja.

Letošnjih podatkov o številu telesnih poškodb zaradi nepravilne uporabe pirotehnike na generalni policijski upravi še ne želijo razkrivati, lani pa so eksplozije petard in drugih pirotehničnih izdelkov ranile deset ljudi - najmanj v zadnjih sedmih letih ter bistveno manj kot predlani in leto pred tem (18, 25). To lahko pripišemo strožjim omejitvam tako pri uporabi kot tudi posesti in trgovanju z nevarno pirotehniko, saj novi zakon o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih že drugo zimo zapored prepoveduje večino ognjemetnih izdelkov, katerih glavni učinek je pok. Priljubljene piratke tako več nimajo česa iskati v rokah veseljakov in na policah trgovin.

Uporaba ognjemetnih izdelkov prve kategorije, katerih glavnih učinek je pok (gre za najbolj nedolžne pokalice, ki so na voljo tudi v trgovinah), je po novem zakonu sicer še vedno dovoljena, a le od 26. decembra do 2. januarja. Tudi nenevarne pokalice je skozi vse leto prepovedano metati v strnjenih stanovanjskih naseljih, zgradbah in vseh zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic, v prevoznih sredstvih in na površinah, kjer potekajo javni shodi in prireditve.