Po mnenju SDS je šla vlada s tem, ko se je odločila, da bo urad začel delovati, še preden bo zakon o policiji ustrezno spremenjen, kot izvršilna veja oblasti preko zakonodajne veje, saj ji je z "vsiljevanjem svoje odločitve in postavitvijo pred izvršeno dejstvo onemogočila, da neodvisno odloči o tem, kakšne bodo najprimernejše zakonske rešitve". Slednje pa po mnenju SDS pomeni "grob poseg v temelje demokracije".

V SDS, kjer ne razumejo naglice, s katero se je vlada lotila tako "drastične strukturne spremembe", opozarjajo, da urad brez ustrezne zakonske podlage ne bo smel imeti dostopa do baze podatkov. Prav tako pa po njihovem ne bo imel osnove za odločanje.

"Omenjena reorganizacija brez zakonske podlage bo omogočila, da se v času, preden bo vzpostavljena ustrezna zakonska podlaga za delovanje urada, izvedejo vsi nečedni posli, saj informacije in dokazi, pridobljeni s strani urada, pred sodiščem ne bodo imeli pravne veljave," opozarjajo v stranki in dodajajo, da se bo z nepremišljeno reformo "odprl neusahljiv ribnik bogatenja za odvetniške družbe, ki bodo z lahkoto ubranile nečednosti svojih klientov".

Notranji ministrici Katarini Kresal, ki je prišla iz odvetniške pisarne, "je verjetno vse to zelo dobro znano, gre pa za nadaljnji korak pri utrjevanju politizacije policije, ki se je začela pod njenim vodstvom," zaključujejo v SDS.

Kot je znano, je vlada spremembe zakona o policiji, ki bo določal delovno področje in pogoje za delovanje urada, potrdila novembra in jih poslala v državni zbor, vendar slednji sprememb še ni sprejel. Urad bo sicer začel delovati 1. januarja 2010, vodil pa ga bo dosedanji pomočnik direktorja Uprave kriminalistične policije na Generalni policijski upravi Robert Črepinko.