Nadzor Okrožnega sodišča v Ljubljani je predsedniku višjega sodišča Jerneju Potočarju v začetku decembra naročilo tudi ministrstvo za pravosodje. Naložilo mu je tudi, naj predloži podatke o poslovanju ljubljanskega okrožnega sodišča in o delu njegovega predsednika Andreja Barage v zadevah sodne uprave, povezanih s preverjanjem izpiskov telefonskih klicev zaposlenih na sodišču.

Mediji so v začetku meseca že poročali, da vodstvo okrožnega sodišča preverja izpiske telefonskih klicev zaposlenih na sodišču. Vodstvo naj bi preverjalo klice sodnice Lee Habjanič oz. njene stike z Dnevnikovim novinarjem Rokom Praprotnikom, in sicer zaradi odtekanja informacij, povezanih s preiskavo napada na sodnico Katarino Turk Lukan.

Potočar je v odgovoru ministrstvu takrat med drugim tudi zapisal, da je po njegovem mnenju "delodajalčevo preverjanje prometnih podatkov, ki se nanašajo na zaposlene uporabnike službenih mobilnih telefonov zaradi ugotavljanja, komu so bili njihovi klici namenjeni, povsem nesprejemljiv način postopanja, način, ki je protipraven".

Kot pojasnjuje informacijski pooblaščenec, je kršitelj osebne podatke o opravljenih klicih z mobilnega telefona, kot so datum, čas in trajanje klica ter telefonska številka, s katero je bil klic opravljen, od mobilnega operaterja pridobil za namene dokumentiranja poteka medsebojnega obveščanja v zvezi z eksplozijo bombe na stanovanjski hiši omenjene sodnice, ki se je zgodila v začetku novembra. Rok Praprotnik je za Dnevnik.si dejal, da je za preverjanje vodstva ljubljanskega okrožnega sodišča s kom je komuniciral v zvezi z bombnim napadom na sodnico izvedel kasneje in da je vodstvo s tem kršilo njegovo pravico do zasebnosti.

Odločbo, ki še ni pravnomočna, je po navedbah pooblaščenca kršitelj prejel danes, zoper njo pa lahko v osmih dneh vloži zahtevo za sodno varstvo.

Ob tem informacijski pooblaščenec še poudarja, da je ta primer ponovno pokazal na pereč problem zakonske neurejenosti področja zasebnosti na delovnem mestu v Sloveniji, saj se kar tretjina zadev, povezanih z varstvom osebnih podatkov, nanaša na navedeno problematiko. Zato ministrstvo za pravosodje ter ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve pozivajo, naj vendarle pristopita k zakonski ureditvi tega področja.

"Iz odločbe informacijskega pooblaščenca se jasno vidi, da predsednik največjega sodišča v Sloveniji ne spoštuje z ustavo zagotovljenih pravic. Da vodstvo sodišča mami izvedeti, kdo so novinarski viri in da s tem ne spoštuje svobode tiska. Državljane lahko skrbi, da imajo v rokah odločanje o njihovih pravicah sodniki, ki tako hitro in zlahka poteptajo osnovne človekove pravice," iz prejete odločbe sklepa Rok Praprotnik.

Z ljubljanskega okrožnega sodišča so za STA sporočili, da bo Baraga, ki je danes prejel odločbo, informacijski pooblaščenki v zakonitem roku podal zahtevo za sodno varstvo. Na ljubljanskem višjem sodišču pa pojasnjujejo, da Potočar z odločbo še ni seznanjen in je zato tudi ne more komentirati, bo pa to predvidoma lahko storil v ponedeljek.