Potem ko se je parlamentarni odbor za obrambo prejšnji teden strinjal s tem, da bo Slovenska vojska v Afganistanu v okviru sil Isaf konec prihodnjega leta opravljala zahtevnejše in nevarnejše naloge, postaja vse bolj jasno, da naši vojaki v Afganistanu že zdaj nimajo ustrezne opreme.

Da imajo slovenski vojaki v Afganistanu težave s tehnično opremo, predvsem s terenskimi vozili hummer ameriške izdelave, ki so dotrajana, je na videokonferenci opozoril poveljnik slovenskega kontingenta v Afganistanu, major Antiša Grgantov. Če bo Slovenska vojska ostala v Afganistanu, bo torej treba razmisliti o posodobitvi te opreme: ali terenska vozila kupiti ali pa si jih izposoditi.

Kot je pojasnila ministrica za obrambo Ljubica Jelušič, se težave na ministrstvu zavedajo in bodo zanjo poskrbeli: "Naša naloga je, da v prihodnjih mesecih za izvedbo nove, zahtevnejše naloge, ki nas čaka, zagotovimo taka vozila, ki bodo zagotavljala varnost vojakov in zaščito njihovega delovanja," je dejala ministrica Jelušičeva.

Kakšno opremo bo slovenska vojska potrebovala za opravljanje nalog v Afganistanu, kjer naj bi konec prihodnjega leta vzpostavili lastno operativno skupino za mentorstvo, ki bo urila afganistansko vojsko, še ni znano. Kot tudi ne, koliko bo to državo stalo. O tem parlamentarni odbor za obrambo, ki je dal zeleno luč za vzpostavitev samostojne operativne skupine za mentorstvo in povezavo (OMLT), ni razpravljal.

Predsednik vlade Borut Pahor je včeraj sicer dejal, da če vojakom ne bo mogoče zagotoviti vseh potrebnih pogojev, bo Slovenija na misije poslala manj vojakov, kot bi jih pričakovali zavezniki. Raje se bo prepiral z visokimi predstavniki Nata, kot da bi tvegal varnost slovenskih vojakov, je dejal premier in dodal, da so vojaki na misijah zato, da zagotovijo mir in varnost ljudi na teh območjih, naloga slovenske vlade pa je, da jim zagotovi pogoje za njihovo varnost. "Vi seveda opravljate nevarno delo in tega se zavedate, ampak mi moramo poskrbeti, da je tveganje razumno," je dejal premier. Vlada si bo po njegovih besedah tudi prizadevala, da bi postali cilji vojaških operacij v Afganistanu jasnejši, kot so danes. Zgolj z vojaško silo v Afganistanu ni mogoče zagotoviti miru in varnosti, zlasti pa ne stabilnosti, v kateri bi lahko Afganistanci sami skrbeli za svojo usodo, pravi premier.