Pri tem je ministrica v izjavi za STA spomnila na vprašanje določanja materialnega položaja sodnikov in zdaj funkcionarjev varuha človekovih pravic. Nenazadnje po njenih besedah ministrstvo ureja tudi vprašanje položaja predsednika državnega sveta in protikorupcijske komisije.

"V kriznem letu moramo odpravljati protiustavna stanja na področju materialnega položaja pomembnih, neodvisnih organov v naši državi, ta isti predstavniki bivše vlade pa nam očitajo, da se ukvarjamo s stvarmi, ki niso pomembne in izboljšujejo materialni položaj omenjenih skupin," pravi ministrica.

Kot dodaja, se ponovno ukvarjanje z vprašanjem plač v teh kriznih časih morda ne zdi najbolj primerno, vsaj ne v očeh laične javnosti, vendar pa bodo zaradi varovanje pravne države, čemur se je kot ministrica zavezala, tudi to vprašanje neupravičenega razlikovanja posameznih skupin ob prehodu v nov plačni sistem - kar problematizira ustavno sodišče - morali urediti.

Pavlinič Krebsova opozarja, da bodo morali rešitve pripraviti v kar se da kratkem času, saj ustavno sodišče za uresničitev nalaga rok šestih mesecev oz., ker neskladje traja že dlje časa, sodišče napotuje, naj se odpravi v kar se da kratkem roku.

S strokovnimi službami je ministrica tako že opravila prve pogovore in so že pristopili k pripravi analize stanja. Njihova strokovna presoja bo namreč morala biti širša - glede na odločitev ustavnega sodišča, da je drugi odstavek 49. člena zakona o sistemu plač v javnem sektorju neskladen z ustavo, v kolikor glede varovane plače neupravičeno razlikuje posamezne skupine ob prehodu v nov plačni sistem.

Ob pripravi ustrezne zakonske novele je tako njihova dolžnost, da preučijo še morebitne druge skupine, ki bi jih lahko bila doletela enaka usoda kot funkcionarje varuha človekovih pravic. Ureditev bo učinkovala za naprej, torej od spremembe zakona dalje, je še pojasnila ministrica.

Kot je znano, je ustavno sodišče pritrdilo očitkom varuhinje človekovih pravic o nedopustnem razlikovanju med funkcionarji varuha v primerjavi z državnimi tožilci in pravobranilci. Slednjim je namreč zakon o sistemu plač v javnem sektorju ob prehodu v nov plačni sistem zagotovil pravico do nespremenjene višine plače, medtem ko je za funkcionarje varuha omogočil petodstotno znižanje plač.

Kot je v pobudi za oceno ustavnosti navedla varuhinja, je zakonodajalec funkcije varuha in njegovih namestnikov popolnoma arbitrarno razvrstil dva oz. štiri plačne razrede nižje, kot so bile uvrščene pred sprejemom zakona o sistemu plač v javnem sektorju.