Večina vozil, ki jih bodo prodali, je stara okoli 10 let in je vozna. Nekaj vozil je celo brezhibnih, nekaj dotrajanih, druga pa so popolnoma nevozna in celo razbita. Pri kar 15 vozilih v opombah piše "totalka", kar pomeni, da je bilo vozilo udeleženo v prometni nesreči in poškodovano do te mere, da zavarovalnica ni pripravljena plačati popravila vozila, saj to ne bi bilo ekonomsko upravičeno. In vsa takšna vozila so last policije. Med drugim je uničen renault master, letnik 2006, ki ga bo prodala policijska uprava Maribor, "totalke" so tudi renault megane, letnik 2006, ki so ga vozili koprski policisti, pa opel astra in škoda octavia, oba letnik 2007, ki sta bila v uporabi policijske uprave Ljubljana. Na policiji pojasnjujejo, da nobeno od "totalno" razbitih vozil ni bilo poškodovano zaradi hujše malomarnosti policistov voznikov, temveč so bila poškodovana "zaradi krivde drugih udeležencev v prometnih nesrečah oziroma spleta okoliščin, ki jih ni bilo mogoče predvideti ali preprečiti", pojasnjujejo na policiji.

Na seznamu vozil, ki naj bi jih prodali, je tudi tako imenovana provida, torej avto z vgrajenim sistemom za merjenje hitrosti. A so na policiji pojasnili, da radarjev ne prodajajo, pač pa prodajajo le vozilo, v katerem je bila vgrajena naprava za merjenje hitrosti.

Na policiji nameravajo prihodnje leto prodati skupno 187 avtomobilov. Pojasnili so, da gre vozilo v prodajo takrat, ko je zaradi starosti in prevoženih kilometrov dotrajano do take mere, da popravilo oziroma vzdrževanje ekonomsko ni več upravičeno, ali ko je vozilo tako poškodovano, da popravilo ni mogoče. Ni pa nujno, da bodo vsa vozila prihodnje leto dejansko izločena iz uporabe in prodana. Nekatera izmed njih so zaradi pomanjkanja sredstev še vedno v uporabi in bodo izločena ter odprodana le v primeru nadomestitve z novimi, pravijo na policiji.

Najmlajša vozila v povprečju odprodajajo upravne enote, nobeno ni starejše izdelave kot leta 2000, vsa so vozna in vsa prodajajo zato, ker naj bi dobili druga vozila. A načrt očitno še zdaleč ne bo izpolnjen. V proračunu za prihodnje leto je namreč za nakup vozil namenjenih 86.000 evrov, kar bo po ocenah ministrstva za javno upravo dovolj za zamenjavo največ desetih vozil, čeprav bi jih bilo, kot pravijo, treba zamenjati kar 80. "Gre za vozila, ki so starejša od osmih let in imajo prevoženih več kot 100.000 kilometrov, kar povzroča visoke stroške vzdrževanja, ali pa so bila udeležena v prometnih nesrečah in  niso  več  varna  za  vožnjo," je pojasnil tiskovni predstavnik ministrstva Miran Koren. Letos zaradi varčevanja novih vozil niso nabavljali, so pa na upravne enote prenesli osem avtomobilov z ministrstva in tako rešili najnujnejše potrebe. Na ministrstvu dodajajo še, da imajo upravne enote glede na število zaposlenih in teritorialno razpršenost (okoli 250  različnih  lokacij) "skromen vozni park", nakup  novih vozil v smislu obnove in ne v smislu razširitve voznega parka pa zaradi nalog, ki jih zaposleni opravljajo, "ne predstavlja luksuza, temveč je nujen".

Večino vozil bodo prodajali na javni dražbi. V skladu s predpisi se lahko za prodajo uporabita metodi javne dražbe in javnega zbiranja ponudb. Kot so pojasnili na policiji, ceno vozila določi zunanji cenilec, namen prodaje sklopa vozil pa objavijo v uradnem listu in na spletnih straneh pristojnega ministrstva.