Že sam prejšnji podatek in dosedanja dogajanja v banki postavljajo zastavljeni projekt pod velik vprašaj. Zakaj?

Cena delnice se je od maja 2008 katastrofalno zmanjšala (s 334 evrov v maju 2008 na 130 evrov sedaj, tj. za 2,57-kratnik). Ali je podobni koeficient zgolj naključen glede primerjave s knjigovodsko vrednostjo? Če ni, je nerealnost take cene opredeljena z določenim namenom, tj. oškodovati delničarje.

Kot vzroke za to navaja banka padec cen vseh delnic na vseh trgih zaradi globalne finančne krize, molči pa o vzrokih znotraj banke, ki nakazujejo, da je za slabše stanje od drugih tečajnic delnic poglavitni krivec banka sama. Kolikor spremljam tečajnice delnic v Sloveniji, je NLB, v negativnem smislu, na samem vrhu. Tudi vrednost indeksa SBI 20 (I)(1) se je od maja 2008 do danes znižala znatno manj, tj. za 49 odstotkov. Na vprašanje, koliko je k temu pripomogla nerealna začetna cena in koliko obstoječa finančna kondicija banke, bi morala korektno odgovoriti banka. Žal takih odgovorov nisem zasledil, zaradi česar so dvomi o realnosti zastavljenega projekta toliko večji, da ne govorim posebej o razočaranih delničarjih, ki so kupovali delnice po ceni 334 evrov.

Po mojem mnenju bi morala banka brez odlašanja in temeljito analizirati interne vzroke za tako katastrofalen padec cene delnic, terjati odgovornost za tak padec delnic in sprejeti ukrepe, ki bi delničarje prepričali, da se bo stanje vendarle izboljšalo, ne pa začenjati z novimi, nerealnimi dokapitalizacijami.

Zdravko Praznik, Maribor