Mag. Stanko Pušenjak, dr. med., ginekolog in porodničar z Ginekološke klinike UKC Ljubljana je prepričan, da so alarmantna sporočila, ki krožijo po spletu in elektronski pošti, neutemeljena, predvsem pa zelo nespodobno, površno in diletantsko argumentirana. Po mnenju mag. Pušenjaka imajo ta sporočila podoben izvor kot vsa sporočila o zarotah in slabih namenih velikih korporacij, farmacevtske industrije in politike. »Pri objavljanju tovrstnih sporočil je treba biti zelo previden in konkreten v smislu: ta in ta izdelek, izdelan tam in tam, v tej in tej seriji, je tak in tak in po tej in tej analizi tega in tega laboratorija ne ustreza tem in tem merilom kakovosti. Vse drugo je zgolj natolcevanje, mešanje megle in vznemirjanje javnosti z neargumentiranimi trditvami,« je poudaril mag. Pušenjak in dodal, da so po njegovem vedenju vsi higienski pripomočki na našem in skupnem EU-območju izdelani po precej strogih merilih in smejo vsebovati le določene, dokaj standardizirane snovi in dodatke. »Vsebnosti posameznih primesi ne poznam, verjamem pa deklaracijam in profesionalnemu delu za to pooblaščenih služb, tudi zdravstvene, sanitarne, živilske in drugih državnih služb za nadzor nad dobrinami na trgu,« je dodal.

Alergične reakcije oziroma preobčutljivosti na najrazličnejše snovi so sodobna epidemija v državah zahodnega sveta, je povedal mag. Pušenjak, vendar razlogov za to do zdaj še ni bilo mogoče nedvoumno identificirati. »Tudi za higienske pripomočke vseh vrst, na primer mila, dišave, brivske in depilacijske pene, maske, ličila, kreme itd., lahko razvijemo preobčutljivostni odziv, če vsebuje kakšen alergen, za katerega smo občutljivi, vendar to ni posledica nepravilne predelave ali dvomljive kakovosti surovine, ampak individualnega odziva posameznika na snov, ki ima v pripravku svojo definirano vlogo kot konzervans, barvilo, emulgator, stabilizator, zadrževalec vlage, dišava, eterično olje in podobno,« je sklenil mag. Pušenjak.

Skrb za pravilno uporabo
Da so svarila neutemeljene provokacije, meni tudi Sašo Kostoski, dr. med., specialist ginekologije s kliničnega oddelka za ginekologijo UKC Ljubljana. »Po internetu kroži ogromno informacij, pogosto nepreverjenih in neutemeljenih, in v tem primeru so svarila po mojem mnenju zgolj odraz konkurenčne vojne med proizvajalci. Lahko, da uporaba vložkov sproža lokalne reakcije (bolj sintetične snovi so uporabljene, večja je možnost za lokalne kožne reakcije in srbenje), toda daleč od tega, da bi povzročale rakaste spremembe. Znanstvene študije, ki bi to potrjevala, ne poznam,« je povedal Kostoski in dodal, da vsi proizvajalci vložkov, tamponov in drugih higienskih pripomočkov danes težijo k temu, da naredijo svoje izdelke še bolj kakovostne in telesu prijazne. »Je pa res,« nadaljuje, »da je vsak vložek ali tampon namenjen temu, da se redno, to je na nekaj ur menja. Tudi v primeru, ko gre za dnevne vložke, ki se uporabljajo zunaj menstrualnih dni. Za težave, kot so srbečica, rdečica na koži ali izsušena sluznica, pogosto ni kriv vložek ali tampon kot tak, ampak neprimeren način uporabe oziroma predolga uporaba,« meni Kostoski.

Kaj vse je lahko škodljivo v našem okolju
Neposrednih dokazov o škodljivosti uporabe vložkov in tamponov ni, se strinja tudi doc. dr. Bojana Pinter, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva z Ginekološke klinike UKC Ljubljana. Glede na pomanjkanje kredibilnih in verodostojnih študij vsa svarila, ki krožijo po elektronski pošti, v javnosti vzbujajo nepotreben strah in dileme. »Obstajajo pa dokazi, da lahko imajo določene snovi v hrani, zraku, vodi in ne nazadnje tudi v kozmetičnih proizvodih potencialno škodljivo delovanje in lahko delujejo kot hormonski motilci. Ali se to odrazi na zdravju in na dolgi rok sproža bolezni, težko rečemo, ker povezanost razmeroma težko diagnosticiramo. Poleg tega nekaterim ljudem te snovi škodujejo, spet drugim ne,« je povedala doc. dr. Pinterjeva. Po njenem so lahko takšna alarmantna opozorila včasih tudi koristna, saj prebujajo ozaveščenost med ljudmi in spodbujajo, da ti poskrbijo zase in za svoje zdravje. »Pri tem pa ne smemo iskati teorij zarote,« poudarja dr. Pinterjeva. Na prvem mestu moramo sprejeti odgovornost zase in za svoje zdravje ter tudi za druge, tako da skrbimo za okolje z zmanjševanjem onesnaževanja. V primeru uporabe vložkov in tamponov lahko oboje dosežemo z uporabo ekoloških izdelkov iz naravnih materialov. »Vsaka izbira je danes lahko tvegana in nikoli ni optimalna za vse. Zato je pomembno merilo kakovosti, na katerega se lahko zanesemo, in to, da se ženska ob uporabi dobro počuti. Ni pa enoglasnih, črno-belih priporočil stroke ali stoodstotnega zagotovila za optimalno izbiro.«