Prim. doc. dr. Alenka Kraigher, Inštitut za varovanje zdravja RS: Ker je cepivo »mrtvo«, ne more povzročiti bolezni

Po besedah prim. Kraigherjeve so znaki pandemske gripe podobni znakom sezonske gripe. A ker se doslej s takšnim virusom še nismo srečali, proti njemu ni nihče imun, zato se pričakuje, da se bo v kratkem času okužilo in zbolelo veliko število ljudi. Po njenih besedah je smrtnost pri sezonski in pandemski gripi primerljiva, znaša nekje od 0,5 do 1 odstotka zbolelih, pandemska gripa pa v večini primerov poteka blago, čeprav lahko ima tudi zaplete, od katerih je najhujši smrt. Zapleti v večji meri prizadenejo ljudi, ki imajo večje tveganje za težji potek bolezni (kronični bolniki, nosečnice, starejši od 65 let in otroci, mlajši od dveh let), vendar ne izključno njih. Zato Inštitut za varovanje zdravja poziva k cepljenju in zatrjuje, da je cepivo varno. »Kakovost, učinkovitost in varnost cepiva, ki ga uporabljamo v Sloveniji, potrjujejo rezultati kliničnih preizkusov cepiva, teoretična spoznanja in dosedanje izkušnje. Enako cepivo kakor v Sloveniji uporabljajo tudi številne druge države v Evropi. Ker je cepivo 'mrtvo', ne more povzročiti bolezni. Njegove sestavine, kot so na primer tiomersal, skvalen in podobne, poznamo že dolgo in se uporabljajo tudi v drugih cepivih. Cepivo pa tudi ne more povzročiti neželenega učinka čez nekaj let,« je povedala prim. Kraigherjeva.

Prof. dr. Franc Strle, dr. med, predstojnik Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja: Da bi umrl zaradi gripe mlad, zdrav človek, se pri sezonski gripi zgodi le izjemoma
»Smrtnost pri novi gripi je podobna kot pri običajni, sezonski gripi. Dejstvo pa je, da objavljeni podatki o umrlih bolnikih z novo gripo kažejo, da petina do tretjina tistih, ki so umrli, ni imela nobenih osnovnih bolezni oziroma ni spadala v nobeno od skupin s povečanim tveganjem za težak potek in zaplete gripe (majhni otroci, starostniki, nosečnice in predvsem osebe z osnovnimi kroničnimi boleznimi). Kaj takega, da bi umrl zaradi gripe mlad, prej zdrav človek, se pri običajni sezonski gripi zgodi le izjemoma, to je mnogo redkeje kot pri sedanji pandemski gripi,« je povedal prof. Strle in pojasnil, da je cepivo proti novi gripi, ki je na voljo pri nas, povezano z dokaj številnimi lokalnimi stranskimi učinki (bolečina, redkeje rdečina in oteklina) na mestu injekcije. Sistemski neugodni stranski učinki pa so redki in so po obliki in pogostosti podobni stranskim učinkom po cepljenju proti običajni sezonski gripi. »Podatki temeljijo na več opažanjih na več milijonih Evropejcev, ki so se cepili v zadnjih dveh mesecih,« je povedal prof. Strle.

Sanja Lončar, neodvisna novinarka in raziskovalka, vodja projekta Skupaj za zdravje človeka in narave: Cepivo je lahko bolj nevarno kot gripa
»Sprva se je govorilo o zelo visoki umrljivosti, vendar novi podatki kažejo, da je pandemska gripa celo blažja od klasične. V ZDA je bilo do 10. novembra 2009 uradno prijavljenih 43.771 primerov, ocenjujejo pa, da je bilo inficiranih že milijon ljudi. Od uradno prijavljenih sta umrla 302 bolnika, kar znaša samo 0,6 odstotka,« je podatke uradnega centra za kontrolo bolezni predstavila Lončarjeva. Na podlagi teh podatkov so skrb zbujajoča svarila ob vsaki novi smrtni žrtvi in množični pozivi k cepljenju neutemeljeni, za cepivo pa zagotovo ne moremo trditi, da je varno, ker ga uporabljamo šele kratek čas in bomo njegovo delovanje spoznavali skozi mesece in leta, meni Lončarjeva. »Cepivo je nastalo v vzdušju orkestriranega strahu, osnovano na pretiranih podatkih o nevarnosti bolezni, z vnaprejšnjim dovoljenjem, da se naredi na hitro, in ob vsem tem brez materialne odgovornosti do ljudi. Države so podpisovale pogodbe v strahu, da ne ostanejo brez, dejansko pa cepiva nihče ni videl do novembra,« je povedala. Kako varno je cepivo, bomo zato vedeli šele čez nekaj let, ko bodo na voljo statistike. »Osebno ne kupujem niti novih modelov avtomobilov, ker počakam, da odpravijo serijske napake, in ne želim biti del njihove statistike. S cepivi pa je toliko slabše, ker ne moremo na 'servis' z zahtevo, da nam vbrizgane snovi po nekaj mesecih ali letih 'poberejo' nazaj,« je sklenila Lončarjeva, ki meni, da je nova gripa prehodna težava, ki zagotovo ni vredna medijske pozornosti, ki ji jo namenjamo. Ob njej pozabljamo na resnične nevarnosti, ki so okrog nas in v nas. Naravne rešitve, ki pomagajo pri preventivi in zdravljenju nove gripe, najdete v brezplačnih novicah Skupaj za zdravje in na spletni strani www.zazdravje.net.

Karin Rižner, magistra bioloških znanosti: Zakaj mediji ne poročajo o žrtvah sezonske gripe?
»Nova gripa ni nič drugega kot umetno povzročena množična psihoza, ki je namenjena izključno zaslužkarstvu farmacevtske industrije. Pandemska gripa ni nič bolj nevarna ali nalezljiva od sezonske gripe in tudi ne terja več zapletov, hospitalizacij ali smrtnih žrtev. Toda prav nihče, ki je umrl za običajno gripo, se še ni pojavil na naslovnici časopisa ali kot prva novica televizijskih poročil. Če pogledamo statistične podatke, ugotovimo, da število okuženih z novo gripo med prebivalstvom upada. Zakaj torej vse glasnejši pozivi k cepljenju in množična medijska panika? Osebno ne vidim razloga, razen tega, da želijo proizvajalci cepiva zaslužiti.«
»Cepivo je neuporabno in nevarno,« meni Rižnerjeva in opozarja, da tega iz ust slovenskega zdravstvenega osebja ne bomo slišali. Razlog: zaveza molčečnosti. »Tistemu, ki bi kar koli rekel proti cepivu, grozi zažig na grmadi, in tega se sami zelo dobro zavedajo. Če pogledamo čez mejo, na primer na Hrvaško, Poljsko, v Nemčijo ali Švico, pa smo lahko priče zelo kritičnim ocenam in zavračanju cepiva. Pri nas se večina zdravstvenega osebja zasebno ne cepi, javno pa ne upa izreči kritike. To, kar se dogaja, gotovo ni etično.«

Poljska ministrica za zdravje Ewe Kopacz: Če so podatki o cepivu skrivnostni, ali ni upravičeno podvomiti o njih?
»V svoji dvajsetletni praksi splošne zdravnice sem vedno sledila načelu 'ne škodovati', ki ga upoštevam tudi pri svojem zdajšnjem delu kot zdravstvena ministrica. Kadar sem morala komu predpisati kakšno zdravilo, sem se, podobno kot vsak drug splošni zdravnik, spraševala: ali bi priporočila to zdravilo svoji ostareli materi, svojemu otroku? In kaj je dolžnost ministra za zdravje? Da podpisuje pogodbe, ki kar najbolj koristijo prebivalcem, ali pogodbe, ki koristijo farmacevtskim podjetjem?« je poudarila Kopaczeva v svojem nagovoru v poljskem parlamentu in kot ključno težavo navedla, da proizvajalci cepiv ne omenjajo resnejših neželenih posledic, na voljo pa niso niti natančni izidi kliničnih preskusov niti natančne učinkovine, ki jih vsebujejo. Cepiva so zdaj v četrti stopnji zelo kratkega preskušanja in preizkušanja na razmeroma majhnem številu zdravih ljudi. »Ali na podlagi navedenih dejstev ne dvomimo upravičeno o smiselnosti nakupa?« se sprašuje poljska ministrica.

Ondina Jordan Markočič, dr. med., spec. epidemiolog z ZZV Ljubljana: Zanimanje za cepljenje niha glede na medijska svarila
V začetku novembra, ko bi bilo zelo dobro, da bi prišlo na cepljenje čim več ljudi, saj je cepljenje ukrep, s katerim lahko najbolje zajeziš epidemijo, so medijska »svarila« v veliki meri pripomogla, da je bilo zanimanje za cepljenje zelo borno. Konec novembra, ko so mediji začeli poročati o umrlih zaradi gripe, pa je število zainteresiranih močno zraslo,« je povedala Ondina Jordan Markočič. »Huda negativna kampanja proti cepljenju, ki so jo dnevno pripravljali novinarji, ne da bi prej preverili vire podatkov še pri strokovni javnosti, je laično javnost popolnoma zmedla. Na tak način je lahko povzročena ogromna, ne samo neposredna, temveč tudi posredna gospodarska škoda, zaradi povečanega števila bolniških odsotnosti z dela, števila dni hospitalizacij z ustreznim zdravljenjem in navsezadnje tudi števila smrti zaradi gripe.«