Paš je pojasnil, da zbornica varnostnike usposablja že 12 let in ima številne programe usposabljanja. Meni, da je danes slovensko zasebno varovanje na zelo visoki in zavidljivi ravni, v Sloveniji pa imamo trenutno okrog 8000 usposobljenih varnostnikov.

Po oceni Paša poklic varnostnika ni v stagnaciji, saj praksa kaže, da bi letno potrebovali še med 200 in 300 varnostnikov, ki jih najemajo predvsem profesionalne družbe za zasebna varovanja.

Paš je še dodal, da je zbornica vzpostavila sistem rednega izobraževanja varnostnikov, izvajajo tudi posebne programe za odrasle, ki se odločijo zamenjati svoj poklic.

Vodja usposabljanja znotraj zbornice Janez Videmšek je dejal, da je pri usposabljanju varnostnikov zelo pomembno pripraviti takšne okoliščine, v katere lahko pri svojem delu zaide varnostnik. Varovanje oseb je tako skupek veščin, zbornica pa skuša varnostnike soočiti s potencialnimi nevarnostmi, ki se lahko pripetijo med varovanjem posameznih oseb ali objektov.

Videmšek je poudaril tudi pomen zakonodaje, saj mora vsak varnostnik poznati svoje zakonske možnosti. Za razliko od policistov, ki imajo pooblastila, varnostniki lahko le ukrepajo, je še povedal Videmšek.