"Prišel je trenutek, ko je potrebno vzpostaviti pogoje za sodelovanje med ZDA in Rusijo. Brez zveze Nato se namreč ne moremo resno pogovarjati o varnostni situaciji in političnih idejah na stari celini," je dejal Lavrov, ki se je s tem navezal predvsem na razpravo, ki jo Rusija želi začeti z Natom glede nove evropske varnostne pogodbe. Slednjo je predlagal ruski predsednik Dmitrij Medvedjev, ki je med drugim tudi zatrdil, da bi pogodba lahko dokončno pripeljala do konca miselnosti iz časa hladne vojne, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Lavrov je ob tem danes znova pojasnil, da omenjena pogodba temelji predvsem na nameri za oblikovanje enotnega varnostnega sistema v evroatlantski regiji, pri čemer je po Lavrovovih besedah potrebno doseči tudi obvezujoči sporazum glede evropske varnosti. "Veselimo se poglobljenega in konstruktivnega odziva na našo pobudo," je še dejal vodja ruske diplomacije in dodal, da si Rusija nikakor ne želi razpuščanja obstoječih evropskih struktur in institucij na področju varnosti.

Lavrov je o novi ruski pobudi danes spregovoril predvsem v luči petkovega zasedanja Sveta Nato-Rusija. Petkovo ministrsko zasedanje bo sicer prvo na tako visoki ravni po ohladitvi odnosov med Natom in Rusijo, ki je bila posledica oboroženih spopadov med Rusijo in Gruzijo avgusta lani.

Evropsko varnostno pogodbo je po objavi konec tedna Rusija predstavila že na ministrskem zasedanju Ovseja. Medtem ko so nekatere države poudarile, da je še prezgodaj, da bi komentirale predlagano pobudo Rusije, pa je bil odziv zahodnih držav po poročanju AFP dokaj mlačen.

Zunanji ministri Ovseja so medtem zaključili dvodnevno zasedanje, ki se ga je v Atenah udeleževal tudi slovenski zunanji minister Samuel Žbogar. Kot poroča ameriška tiskovna agencija AP, so se ministri držav članic Nata in srednjeazijskih držav obvezali, da bodo okrepili medsebojno sodelovanje na področju varnosti, niso pa uspeli doseči soglasja glede nekaterih pobud Ovseja s področja človekovih pravic. Prav zaradi slednjega je predstavnik EU že izrazili globoko obžalovanje.

Ministri so se načeloma dogovorili glede organizacije prihodnje konference Ovseja na vrhu, ki naj bi jo organiziral Kazahstan, ki bo v letu 2010 predsedoval tej največji varnostni regionalni organizaciji. Zavzeli pa so se tudi za aktivno nadaljevanje dela Ovseja, še posebej na področju reševanja sporov, hkrati pa so poudarili pomen enakomernega obravnavanja treh dimenzij varnosti: politično-vojaške, ekonomske in človekove dimenzije, piše na spletni strani slovenskega zunanjega ministrstva.