V vladni službi za razvoj so nam zagotovili, da Gaspari na ponedeljkovi tiskovni konferenci ni podal predloga, temveč je zgolj pojasnil, kaj bi prineslo zvišanje  minimalne plače  na  600 evrov neto.

Po njegovi oceni bi se lahko zahteve sindikatov davčno najpreprosteje  nevtralizirale  z dvigom splošne davčne stopnje. Pri tem pa je opozoril, da bi, če bi želeli takšno zvišanje izpeljati  davčno  nevtralno in  zagotoviti, da  bo gospodarstvo  še naprej  delovalo, morali prihodnje leto  zmanjšati  javno  porabo  za  približno 400 milijonov evrov ali za okoli 1,3 odstotka BDP. Gaspari bi takšno rešitev podprl le v primeru, če bi to uspeli zagotoviti skozi  "različna zmanjševanja neprioritetnih programov", v nobenem primeru pa ni, kot trdijo na ministrstvu, omenil linearnega zmanjševanja. Gaspari je ob tem tudi poudaril, da je dejanski dvig splošne davčne olajšave odvisen  od socialnega dialoga v ekonomsko-socialnem svetu (ESS).

Na naše vprašanje, ali se razmišlja o kakšnih drugih oziroma dodatnih ukrepih, med drugim o dvigu DDV, pa je Gaspari dejal, da "dvig DDV v tem trenutku ne more biti rešitev". "Z višjim DDV bi bile najbolj prizadete najnižje dohodkovne skupine, saj se zaradi dobrega delovanja sistema DDV ne bi mogla zvišati samo njegova zgornja stopnja," je povedal Gaspari. Za mnenje o domnevnem Gasparijevem predlogu smo povprašali tudi druge tako imenovane razvojne resorje. Gospodarski minister Matej Lahovnik je dejal, da so ministri o možnosti dviga splošne olajšave izvedeli šele iz medijev. "Na seji vlade o tem nismo govorili, prav tako nisem tega slišal osebno od ministra Gasparija. Preveril sem tudi na ministrstvu za finance, kjer so mi zagotovili, da takšen predlog ne obstaja," je povedal Lahovnik. Poudaril je, da mora predlog vložiti ministrstvo za finance, šele tedaj, ko bo v medresorskem usklajevanju, pa se bodo lahko do njega tudi opredelili. "Če se bo to zgodilo, bomo seveda tudi na našem ministrstvu iskali možnosti racionalizacije," je še dejal Lahovnik.

Še bolj redkobesedni so bili v drugem ključnem razvojnem resorju, na ministrstvu za visoko šolstvo, znanost, tehnologijo in informacijsko družbo, ki ga vodi Gregor Golobič. "Te in druge rešitve imajo velike javnofinančne posledice, zato o njih ni primerno špekulirati," so zapisali v odgovoru na štiri zelo konkretna vprašanja.

Iz kabineta predsednika vlade pa so nam dejali, naj se "glede komentarjev izjav ministra Gasparija" obrnemo na službo vlade za razvoj in evropske zadeve. Povedali so tudi, da bo premier Borut Pahor sindikate sprejel jutri. Odgovorov finančnega ministrstva nismo prejeli.