Lochte je na julijskem svetovnem prvenstvu v Rimu dosegel dva rekorda (200 m mešano in 4x200 prosto) in skupaj osvojil pet kolajn; štiri zlate in bronasto. Pred Lochtejem je dvakrat zapored nagrado za plavalca leta prejel Phelps, ki se je moral letos zadovoljiti s priznanjem za najboljšo dirko za nastop v štafeti na rimskem prvenstvu.

"Rad bi se zahvalil staršem. Ves čas kariere me 100-odstotno podpirata. Poleg tega pa sta me Aaron Peirsol in Michael Phelps prignala do dosežkov, za katere nisem niti verjel, da sem jih sposoben," je na slovesnosti dejal Lochte.

Dvaindvajsetletna Sonijeva pa je na SP v Rimu dosegla rekord in naslov prvakinje na 100 prsno, na pol krajši razdalji pa je bila srebrna.

Plavalci ZDA so prvenstvo v Rimu sicer končali s 24 kolajnami in desetimi svetovnimi rekordi.