Po navedbah profesorja na ljubljanski Fakulteti za družbene vede Klineta je Pahor pred izvolitvijo s svojo podobo "nevoditelja, ne posebno delovnega in ne v prihodnost zazrtega človeka" dolga leta vzbujal nizka pričakovanja ljudi, "zdajšnja vlada pa je le zrcalo takšne podobe".

Opozarja, da je Pahor vlado "nevede in nehote sestavljal po ključu, ki je bližje prijateljskim povezavam kot kriteriju kompetentnosti". Takšna vlada pa je lahko po njegovem "uspešna zgolj v sončnih obdobjih", nikakor pa ne v "krizi, ki se je z globalnega nivoja sedaj priplazila tudi v Slovenije".

Pahorjeva nezmožnost soočanja s težkimi problemi

Pahorjeva vlada po njegovem mnenju preprosto ni zmožna soočati s krizo. To se, kot navaja, v veliki meri dogaja zato, ker premier Pahor vedno znova pokaže, da se ni zmožen soočati s težkimi problemi, da ne se ne zmore dokopati do njihovega bistva in da ne vztraja do končne rešitve. "Zanimajo ga predvsem videz, nastop in zunanja podoba. Zato je vlada doslej sprejemala rešitve, ki zgolj vzbujajo vtis reševanja problemov, dejansko pa je vsak udejanjen ukrep deloval v nasprotni smeri od želenega," pravi. Ob tem pa dodaja, da bodo rezultati takšnega delovanja "dolgoročno pogubni za državo in kakovost življenja njenih državljanov".

Za sedanjo vlado je sicer "prevladovalo prepričanje, da ima bistveno širši kadrovski bazen. Sedaj pa življenje na vsakem koraku zanika takšno tezo," pravi Kline.

Vladna koalicija je po prepričanju analitika krhka, nestabilna in polna antagonizmov, kljub temu pa je prepričan, da ji bo uspelo zdržati ves mandat. "Zaradi silne želje po vladanju je doslej koalicija vedno znova našla in bo zelo verjetno tudi v prihodnje našla dovolj politične volje, da bo prikrmarila do konca svojega mandata. Do takrat bo država Slovenija povečevala razvojni zaostanek za razvitimi državami EU," ugotavlja.

Makarovič ni imel posebnih pričakovanj

Predavatelj na novogoriški Fakulteti za uporabne družbene študije Makarovič priznava, da sam glede vlade ni imel posebno velikih pričakovanj, za tista, ki jih je imel, pa, kot pravi, ne more reči, da so bila izpolnjena. Od vlade je pričakoval "vsaj malo več kompetentnosti za vladanje". Ob tem dodaja, da je bilo zaradi dolgotrajnih izkušenj na oblasti razumljivo pričakovati, "da imajo tako imenovane leve vlade kaj več izkušenega kadra, ampak pri tej vladi tega očitno ni videti".

Razočaranje je po njegovem toliko večje med tistimi, ki so do te vlade na začetku imeli večja pričakovanja kot on sam. Ti so zdaj razočarani, razočaranje pa se odraža tudi v javnomnenjski podpori tej vladi, "ki je le leto po začetku njenega vladanja neobičajno nizka", pravi.

Pri reševanju gospodarske krize si po Makarovičevem mnenju "določeno pohvalo zaslužijo ukrepi za preprečevanje brezposelnosti, saj bi bila ta brez njih že danes še bistveno večja, kot je". Je pa po njegovem težko reči, koliko časa bodo ti ukrepi še imeli kakšen učinek.

Neuspešen spopad vlade s krizo

Enako kot Kline Makarovič kot izrazito neuspešno ocenjuje sam spopad vlade s krizo: "Tu je na strani vlade izrazito očitna počasnost, pasivnost, neodločnost in predvsem pomanjkanje konsistentne in strokovno izdelane strategije."

Glede vladinega kadrovanja pravi, da vlada "intenzivno namešča sebi zveste kadre". Ker je to počela že vsaka vlada doslej, ji tega niti ne preveč zameri, ji pa zameri dejstvo, "da je pred tem obljubljala drugačno politiko in s tem očitno zavajala volivce".

Ne glede na nekatere razpoke, ki so se v prvem letu pojavile v sami vladi, pa tudi Makarovič verjame, da bo vlada mandat zdržala do konca. Kot namreč pravi, so se koalicijski partnerji že na začetku mandata "tako rekoč obsodili drug na drugega".