Kot je znano, je ljubljanski župan Zoran Janković sredi septembra na javnem razpisu za izdajanje kulturnega štirinajstdnevnika od aprila 2010 do marca 2013 v okviru projekta Ljubljana - svetovna prestolnica knjige 2010 izbral projekt Dnevnika. V časopisni hiši Delo, ki s svojim projektom ni uspela, so prepričani, da je Janković kršil pravila postopka javnega razpisa, zato so sprožili upravni spor.

Janković tako vse do pravnomočne sodne odločbe v tem upravnem sporu z Dnevnikom ne sme skleniti pogodbe o sofinanciranju štirinajstdnevnika. Pomočnik direktorja za razvoj časopisne družbe Dnevnik Miran Lesjak opozarja, da kulturni štirinajstdnevnik zaradi začasne odredbe pod pogoji tega razpisa najverjetneje ne bo nikoli izšel ali pa bo izšel z najmanj enoletnim zamikom, saj bo moralo upravno sodišče najprej odločiti o tožbi, ki jo je vložilo Delo, zaradi možnosti pritožbe pa se sodni postopek lahko še dodatno zavleče.

Upravno in vrhovno sodišče sta pritrdila odvetniku Stojanu Zdolšku, da bi Delo brez izdaje začasne odredbe ostalo brez učinkovitega sodnega varstva. Nastala bi tudi težko popravljiva škoda, saj bi na razpisu za prestižni kulturni projekt z velikim javnim sofinanciranjem izgubilo pravico do vrhunskega avtorskega in kulturnega udejstvovanja. Tako MOL kot tudi Dnevnik sta v pritožbi na sklep o začasni odredbi opozorila, da zaradi začasne odredbe projekta sploh ne bo mogoče uresničiti, zaradi česar bo prizadet javni interes oziroma bralci, ki bi jim bil štirinajstdnevnik namenjen. Vrhovno sodišče je pritrdilo, da je sicer v javnem interesu, da štirinajstdnevnik prične pravočasno izhajati, vendar pa je, kot je zapisalo v svoji odločbi, še bistveno pomembneje, da je izdajatelj izbran na podlagi zakonitega in pravilnega javnega razpisa.

Načelnik oddelka za kulturo pri MOL Uroš Grilc je včeraj pojasnil, da preučujejo vse pravne možnosti za izhod iz nastale situacije, ki po njihovem mnenju najbolj škoduje celotnemu slovenskemu kulturnemu in medijskemu prostoru. Odločitev vrhovnega sodišča po besedah Grilca pomeni udarec njihovim naporom, da slovenska kultura pridobi nov kulturni časopis. MOL je objavil razpis, katerega namen je bil obogatiti celotno slovensko medijsko krajino z vrhunskim tiskanim medijem, ki bi odpiral in poglabljal kritično refleksijo na vseh področjih življenja. "Toliko bolj nas žalostijo škodoželjna nasprotovanja temu kulturnemu cilju, ki jih, kot kaže, poganjajo predvsem interesi kapitala in ne javni interes," je še dodal Grilc.