"Vse predvolilne obljube o tem, kako se položaj upokojencev ne sme poslabšati, so prelomljene," so navedli v SDS v sporočilu za javnost.

"Čeprav je bil način usklajevanja pokojnin večkrat tarča kritik nekdanje opozicije (sedanje koalicije), je bilo ohranjeno usklajevanje z bruto plačami," so zapisali. Opozorili so, da je skupno povečanje pokojnin v letu 2008 znašalo 8,6 odstotka. Ker ob vsakokratni uskladitvi upokojencem pripada poračun za vse mesece nazaj, pa so lani ob tem času dodatno prejeli še približno polovico mesečne pokojnine, navajajo v SDS.

Poleg tega je več kot polovica oz. 250.000 upokojencev prejela tudi enkratni pokojninski dodatek, od tega 162.500 upokojencev v višini 150 evrov, dodajajo.

Res se je položaj v primerjavi z lanskim letom spremenil, nujno je varčevanje na vseh koncih, so zapisali v SDS. Toda po njihovem opozorilu je očitno, da bodo "največjo ceno znižanja javne porabe plačali prav tisti, ki so najbolj ranljivi".

"Predstavniki upokojencev, ki so še v lanskem letu opozarjali na nevzdržno stanje in povečevanje revščine med upokojenci, pa letos z razumevanjem sprejemajo vladne odločitve in se borijo za dobro plačana mesta v upravah in nadzornih svetih," so še navedli v SDS.

Kot je znano, je svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje v torek sporočil, da se pokojnine novembra ne bodo uskladile. Povprečni mesečni porast najnižje pokojninske osnove v letošnjem letu je že po februarski uskladitvi namreč presegel napovedano ocenjeno rast povprečne plače.

Pokojnine so se nazadnje povečale februarja, in sicer večina za 2,9 odstotka, manjši del, med drugim za tiste, ki so se upokojili po 1. januarju 2008, pa za 3,5 odstotka. Upokojenci so dobili tudi poračun od 1. januarja.