Kresalova se je danes skupaj z ministrom za zdravje Borutom Miklavčičem srečala z direktorico Turistično-gostinske zbornice pri Gospodarski zbornici Slovenije Majdo Dekleva in s predsednikom Sekcije za gostinstvo in turizem pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije Matejem Matjažem, piše na spletni strani notranjega ministrstva.

Ministrica za notranje zadeve je po srečanju dejala, da je vesela pozitivnega odziva obeh predstavnikov na pobudo, da bosta pozvala svoje člane na odgovorno ravnanje v primeru točenja alkohola vinjenim in mladoletnim osebam. Kot je pojasnila, zakonodaja na tem področju določa, da se mladoletnim osebam in tistim, ki so očitno vinjeni, ne sme točiti alkoholnih pijač.

Po njenih besedah svoj del odgovornosti poleg države prevzemajo tudi lastniki in osebje lokalov, nenazadnje pa tudi mi vsi. "Odločitev, ali bomo vozili vinjeni, ni odvisna le od pričakovanja, ali nas bodo pri tem zasačili, temveč predvsem od naše vozniške kulture, ki jo pogojuje občutek odgovornosti do sočloveka," je še poudarila Kresalova.

Minister Miklavčič je povedal, da je vesel pobude, ki jo je pripravila ministrica za notranje zadeve. S tem se po njegovem mnenju akcija izobraževanja in opozarjanja v smeri porabe alkohola nadaljuje in pred prazniki intenzivira.

Ob tem je minister za zdravje opozoril, da smo imeli leta 774 smrti, katerim lahko neposredno predpisujemo kot vzrok alkohol. "Največji del teh smrti je posledica pitja alkohola. In ta smrtnost je bila leta 2007 581 primerov," je zatrdil in dodal, da smo leta 2007 izgubili 74.000 dni zaradi porabe alkohola, ko so se osebe ali zdravile ali bile na bolniški odsotnosti.

"To je za našo malo državo izjemno visok davek. Zato se pridružujem vsem pozivom, da zdravimo preventivno in preden sploh pride do posledic," je sklenil Miklavčič.

Dekleva je pojasnila, da so pred martinovim pozvali vodje gostinskih obratov in zaposlene, da sodelujejo v tej akciji in spoštujejo določbe o prepovedi točenja alkohola očitno vinjenim gostom.

Prav tako zbornica poziva gostinske lokale, da se primerno organizirajo, opozarjajo vinjene goste, naj ne sedejo za volan, in jim zagotovijo varen prevoz. Po besedah Dekleve je vse več gostinskih obratov, ki za martinovanje organizirajo lasten prevoze z avtobusi ali kombiji.

Tudi Matjaž je pojasnil, da so svojim že posredovali poziv, da naj bodo v času martinovanja in veselega decembra, pozorni, prav tako pa pozivajo goste, da vinjeni ne sedejo za volan. Dodal je še, da apelirajo na goste, da uporabljajo prevoze, ki jih večina njihovih članov organizira, ali pa si sami organizirajo prevoz in tako varno prispejo domov.

Vodja prometne policije na Generalni policijski upravi Ivan Kapun je dejal, da je namen akcije Alkohol ubija - največkrat nedolžne zmanjšati število prometnih nesreč, kjer je sekundarni vzrok alkohol, in število vinjenih udeležencev v prometu.

Aktivnosti policistov so po njegovih besedah usmerjene v dva segmenta, in sicer v nadzor psihofizičnega stanja voznikov, ki bo potekal v bližini lokalov, diskotek in podobnih objektov, ter v nadzor nad točenjem alkohola vinjenim in mladoletnih osebam. Kot je pojasnil, bodo policisti svoje dejavnosti izvajali med 5. in 15. novembrom.

Zdravstveni inšpektor Anton Perčič pa je povedal, da je v akcijo Alkohol ubija - največkrat nedolžne letos vključen tudi zdravstveni inšpektorat. Poostren nadzor bodo, kot je poudaril, usmerili predvsem v prodajo in ponudbo alkoholnih pijač mladoletnim osebam v gostinskih lokalih ter prodaji žganih pijač do 10. ure dopoldan v gostinskih lokalih, še piše na spletni strani.