Na današnjem sestanku naj bi govorili o aneksu dva k splošnemu dogovoru za pogodbeno leto 2009. Člani Strokovnega združenja zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije so namreč v sredo na ustavno sodišče vložili pobudo za začasno zadržanje izvajanja aneksa ena, ker je ta po njihovo zmanjšal sredstva za obratovanje ambulant.

Kot pojasnjujejo na zbornici, so partnerji v pogajanjih za sklenitev aneksa dva k splošnemu dogovoru sporna vprašanja že oblikovali. Tudi zbornica je podala predloge, ki so koristni za vse izvajalce in v interesu državljanov, pojasnjujejo.

"Zdravniška zbornica Slovenije vseskozi pričakuje, da jo bo kot stanovsko organizacijo zdravnikov in zobozdravnikov ministrstvo za zdravje obravnavalo kot enakopravnega partnerja, v luči sodelovanja in iskanja skupnih rešitev za kopico problemov, s katerimi se danes sooča slovenski zdravstveni sistem," v zdravniški zbornici poudarjajo v izjavi za javnost.

Dodajajo, da so pripravljeni na dialog z ministrstvom in Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije. "Ne moremo in tudi ne bomo pa pristali na kakršnokoli podrejeno vlogo zdravnikov in zobozdravnikov, ki si za svoje odgovorno in strokovno delo zaslužijo partnerski odnos in ustrezno spoštovanje - tako kot to od drugih pričakuje tudi minister za zdravje," še opozarjajo.

V zbornici obžalujejo, da do pogovora z ministrom za zdravje, ki je po njihovi oceni nujen, ni prišlo. Ministrstvu za zdravje očitajo "nerazumljivo nepartnerski odnos" in neprimeren način komuniciranja.

Ministrstvo za zdravje zavrača očitke zdravniške zbornice

Na ministrstvu za zdravje v pisni izjavi za javnost zavračajo navedbe zdravniške zbornice o razlogih za prekinitev današnjega sestanka. Kot je znano, so z zbornice danes sporočili, da so sestanek še pred začetkom zapustili, ker je ministrstvo namesto aktualne problematike financiranja zdravstvenega sistema želelo odpreti druga vprašanja.

Predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Gordana Živčec Kalan je po navedbah ministrstva ob začetku sestanka, še preden so se uspeli dotakniti dogovorjene teme, ministra obvestila, da so zdravniške organizacije v četrtek zvečer soglasno zavrnile predlog zakona o zdravstveni dejavnosti.

Kot pojasnjujejo na ministrstvu, bi bilo to iz objektivnih razlogov nemogoče, saj je Slovensko zdravniško društvo na predzadnji tekst osnutka zakona sprejelo drugačen sklep, poleg tega po navedbah ministrstva eden od predsednikov zdravniških organizacij na četrtkovem sestanku sploh ni bil prisoten.

"Minister je predsednici to tudi predočil in jo opozoril, da njena izjava ni odraz resničnih dogodkov. Spomnil jo je še, da se je podobno zgodilo že v primeru podpisa protesta zaradi bolnišnice Brežice," navajajo na ministrstvu za zdravje.

Prav to je bil po navedbah ministrstva razlog za prekinitev današnjega sestanka s strani predsednice zbornice Gordane Živčec Kalan, ki je, tako ministrstvo, pozvala tudi predsednika Strokovnega združenja zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Deana Klančiča, da zapusti sestanek.

Osnovne teme na sestanku niso obravnavali

Na ministrstvu ob tem pojasnjujejo, da se osnovne teme, zaradi katere je bil današnji sestanek sklican, torej aneksa dva k splošnemu dogovoru, sploh niso dotaknili. "Na pogajalski mizi so predlogi pogajalcev, želimo pa poudariti, da se zavzemamo za povečanje finančnih sredstev na primarni ravni za materialne stroške, to je za izvajanje laboratorijskih raziskav," navajajo na ministrstvu.

Na ministrstvu dodajajo, da ne morejo pristati na očitek o nedemokratičnosti priprave zakona o zdravstveni dejavnosti. Izpostavljajo, da je Živčec Kalanova dvakrat sodelovala v razpravi o zakonu, ki je potekala na zdravstvenem svetu. Poleg tega je zbornica sodelovala pri razpravi o zakonu na ekonomsko-socialnem svetu, Živčec Kalanova pa je bila povabljena tudi na razgovor k predsedniku države.

"Zakon je bil več kot tri mesece v javni razpravi. Pomemben del pripomb Zdravniške zbornice Slovenije je bil upoštevan v pripravi osnutka zakona, vključno z obveznim članstvom v zdravniški zbornici, vseh pa seveda nismo mogli upoštevali," pojasnjujejo na ministrstvu. Ob tem izpostavljajo, da je partnerski odnos v Sloveniji uzakonjen in da bo ministrstvo zakonodajo spoštovalo.