Namen razpisa je spodbuditi podjetja k vključevanju visoko kvalificiranih strokovnjakov za delo na razvojno-raziskovalnih aktivnostih podjetja. Odprt pa je tudi javni razpis za sofinanciranje zaposlitev raziskovalcev ob prehodu v podjetja, rok za oddajo vlog je 20. november 2009, na voljo je še 2,7 milijona evrov. Z razpisom JAPTI podpira prehod raziskovalcev iz inštitucij znanja v gospodarstvo (sklop A) in iz velikih podjetij v mikro, mala in srednje velika podjetja (sklop B). Oba razpisa sta sofinancirana iz Evropskega socialnega sklada

JAPTI ima kot izvajalska institucija Ministrstva za gospodarstvo pri gospodarsko razvojno logističnih središčih (GRLS) vlogo agenta. To pomeni, da sodeluje pri pripravah in izvedbi javnih razpisov in naročil, povezanih z izgradnjo gospodarskih središč. Za sofinanciranje projektov gospodarsko razvojnih logističnih središč je bilo za obdobje 2007-2013 predvidenih skupaj 196,4 milijona evrov, od tega 166,9 milijona evrov namenskih sredstev EU za kohezijsko politiko in 29,5 milijona evrov namenskih sredstev slovenske udeležbe za sofinanciranje kohezijske politike.

V okviru javnega razpisa za sofinanciranje projektov izgradnje tehnoloških parkov in podjetniških inkubatorjev v okviru gospodarsko-razvojno-logističnih središč je bilo na voljo 50 milijonov evrov. Cilj javnega razpisa je spodbuditi vzpostavitev subjektov podpornega okolja, v katerih bo do leta 2015 nastalo vsaj 100 novih podjetij, ki bodo zagotovila vsaj 400 novih delovnih mest.

Gospodarsko ministrstvo je za prvih pet gospodarskih središč pripravilo javni razpis. Razpis so objavili avgusta lani, predmet razpisa pa je bilo sofinanciranje operacij (projektov), za katere je projektna dokumentacija že pripravljena in za katere so znani razvojni zasebni investitorji-prijavitelji projektov v okviru gospodarskih središč za tehnološke parke nacionalnega pomena in mrežne podjetniške inkubatorje. Od šestih prijavljenih projektov sta bila potrjena dva, in sicer izgradnja Tehnološkega parka IN PRIME na Goriškem in podjetniški inkubator Podbreznik na Dolenjskem.

V skladu z Operativnim programom krepitve regionalnih razvojnih potencialov za obdobje 2007-2013 so projekti gospodarskih središč vezani pretežno na infrastrukturo. "Gospodarskih središč je trenutno devet, manj je vsebine, ki infrastrukturi daje pravo vrednost. Posamezni projekti so na zelo različnih stopnjah razvoja projekta in ureditve prostorskih aktov. To pomeni, da so nekateri pripravljeni, nekateri pa v postopku pridobivanja dokumentacije, v okviru nekaterih projektov pa se sploh še ni začelo z aktivnostmi. Gospodarska središča so tako ena izmed ključnih področij, ki bodo opredeljena v proračunu za prihodnje obdobje 2010 in 2011, tako finančno kot vsebinsko. V prihodnje bi veljalo več pozornosti posvetiti vsebini teh projektov, ne zgolj gradnji objektov," meni Malešičeva.

JAPTI si bo v prihodnje prizadeval za razširitev svojega delovanja tudi na področje kohezijskih projektov, pri katerih bi lahko agencija bolj aktivno sodelovala. JAPTI namreč nima možnosti samostojnega črpanja sredstev kohezijske politike, ima pa možnost sodelovanja z različnimi vladnimi službami in ministrstvi pri tovrstnih projektih. Trenutno so v teku pogovori in pogajanja za pridobitev sredstev predpristopne pomoči (IPA), v okviru katerih bi JAPTI lahko sodeloval ter nudil pomoč potencialnim novim članicam oziroma kandidatkam, ki bodo pristopile k EU.

Temeljni cilj IPA oziroma poglavitna naloga omenjenega instrumenta predpristopne pomoči je, da države kandidatke pripravi na upravljanje evropskih skladov (ESRR, ESS, Kohezijski sklad, EKSRP), do katerih so upravičene države članice EU. Drugi projekt, ki ga pripravljajo, pa je možnost, da se JAPTI kot agencija sama prijavi na razpisane projekte pri Evropski komisiji v Bruslju, in sicer skupaj z eno izmed držav članic EU (recimo Avstrija, Češka...). Japti bi tako pridobil dodatni denar in možnost razvoja lastnega kadra.