S kokainom prepojena oblačila

Po naših podatkih so tri mlade fante na letališču Alejandro Velasco Astete v Cuscu v Peruju prijeli že 29. septembra, okoli sedme ure zjutraj po lokalnem času, ko so se hoteli vkrcati na letalo za Limo. Iz prestolnice Peruja so z vmesnimi postanki v brazilskem Sao Paolu in Lizboni na Portugalskem nameravali poleteti v Pariz, a jim je to preprečil poseben policijski oddelek za boj proti drogam iz Cusca. Vodja oddelka Ruben Pantoja je povedal, da so drogo našli v treh torbah, vendar ne kot klasični beli prah, pač pa so bila s kokainom prepojena oblačila. Zato na začetku preiskovalcem niti niso bili sumljivi, po poročanju perujskih medijev pa jih je na koncu izdala sumljivo težka prtljaga.

Za zapahi so tako končali 26-letni Danilo S., 25-letni Tom S. in 28-letni Aleš T., ki so zaprti v zaporu Divandro, kjer jih zaslišujejo preiskovalci posebnega oddelka za boj proti drogam. Menda gre za precej intenzivno preiskavo, s katero želijo razkrinkati organizirano kriminalno verigo, ki za potrebe tihotapljenja mamil na zahodne trge novači tudi tujce. Po podatkih tamkajšnjih medijev je šlo za izjemno čist kokain, namenjen evropskemu trgu, kjer ta droga dosega zelo visoko ceno. Dodajmo še, da so v Peruju prejšnji teden prijeli tudi španskega državljana, ki je skušal v konzervah preko mejne kontrole pretihotapiti enako kokainsko zmes kot trije slovenski mladeniči.

Slovenska policija je bila obveščena o prijetju treh naših državljanov v Peruju, v okviru mednarodnega policijskega sodelovanja pa sedaj poteka zbiranje obvestil o okoliščinah nedovoljene trgovine z drogo v tem primeru, nam je perujsko zgodbo potrdil tiskovni predstavnik policije Drago Menegalija. Dodal je, da zaradi interesa nadaljnjih postopkov več podatkov ne morejo posredovati. Ravno zgovorni niso bili niti na zunanjem ministrstvu, povedali pa so, da so s priprtimi fanti že navezali osnovne stike preko slovenskega veleposlanika v Argentini in častnega konzula v Peruju, tako da jim v okviru tega zagotavljajo tudi pravno pomoč. Zaradi varstva osebnih podatkov več niso želeli izdati, kljub temu pa smo iz neuradnih virov izvedeli, da so na obeh ministrstvih z aretacijo seznanjeni že od začetka oktobra in da so v tem času stik s priprtimi fanti že vzpostavili tudi njihovi svojci.

Nemogoče razmere v zaporih

Da bi izvedeli, kakšno je stanje v perujskih zaporih, smo se obrnili tudi na predsednico slovenskega društva v Caracasu Antonijo Brundula, ki v Venezueli živi že 57 let in je v zadnjih letih edina redno obiskovala tam zaprte slovenske državljane, ki so se za zapahi prav tako znašli zaradi tihotapljenja mamil. Razmere v venezuelskih zaporih je opisala kot grozljive in nemogoče, precej podobno pa je po njenem prepričanju tudi v Peruju, čeprav tamkajšnjih še ni obiskala. "Sem pa ravno pred kratkim videla prispevek iz perujskih zaporov, kjer je zaprtih veliko mladih Špancev, ki jih ne uspejo spraviti na prestajanje kazni v domovino, ker mislim, da v Peruju to ni mogoče. Peru leži na visoki nadmorski višini, Cusco recimo na več kot 3000 metrih, zato tam resno težavo predstavlja tudi hud mraz, poleg tega je na takšni višini izredno živeti, če je nisi vajen. Prav tako je tam veliko tuberkuloze," je ne najbolj spodbudne vtise strnila Antonija Brundula.

Skrbi jo tudi, ker po njenih izkušnjah zunanje ministrstvo mladim, ki so jih zaprli zaradi tihotapljenja drog, ne pomaga ravno veliko. "Običajno rečejo, da so pač krivi in morajo prestati kazen, a to se lahko konec koncev zgodi vsakomur, lahko pa zaprejo tudi nedolžnega, saj včasih tega preprosto ni mogoče dokazati," je do mačehovskega ravnanja slovenskih oblasti skeptična venezuelska Slovenka, ki si želi predvsem, da mladina več ne bi hodila v Južno Ameriko zaradi takšnih poslov, ker se očitno ne zavedajo, da jih v primeru neuspeha v zaporih čakajo nečloveške razmere.