O težavi, ki jo najpogosteje prinaša breme let, smo spregovorili z asist. dr. Leonom Megličem, dr. med., iz Ginekološke klinike Univerzitetnega kliničnega centra v Ljubljani, ki je nekaj besed namenil tudi bolezni Lichen sclerosus, ki po znakih nekoliko spominja na atrofijo nožnice, vendar je treba vzroke zanjo poiskati drugje.

Kaj je atrofija nožnice in kakšen vpliv ima na sluznico?
»Atrofija nožnice je pravzaprav staranje nožnice. Njena stena se postopno tanjša, njene gube se počasi izravnajo, oporno vezivno tkivo pa postaja manj prožno. Zunaj nožnice male sramne ustnice postopno izginejo, tudi ščegetavček postane komaj opazen in zelo neodziven na draženje. Sama stena nožnice postane ohlapna in neelastična, zato so pri aktivnem spolnem odnosu mogoče tudi raztrganine. Žleze v sluznici nožnice se zmanjšajo in izločajo le še desetino svoje sluzi. Posledično je nožnica suha, kar lahko moti ženske pri vsakdanjih opravilih, posebno pa pri spolnih odnosih, ki postanejo boleči, po njih pa so zaradi teh sprememb tudi vnetja nožnice pogostejša. Atrofija pa prizadene tudi sečnico, ki poteka tik nad nožnico, kar povzroča vnetja sečil in nehoteno uhajanje urina, ki postane pogostejši pojav.«

Katero ciljno skupino prizadene atrofija nožnice in v katerem času je najpogostejša?
»Običajno obolevajo ženske po končanem rodnem obdobju, kar se zgodi okoli 50. leta starosti v razvitem svetu. Proizvodnja estrogena se ustavi, kar povzroča različne težave. Vendar pa se s tem spopadajo tudi tiste, ki so jim bili jajčniki zaradi različnih bolezenskih vzrokov odstranjeni. Prav tako tudi vse, ki se zdravijo z zdravili, ki ustavijo delovanje jajčnikov, npr. ženske, obolele za rakom na dojki.«

Kateri so vzroki za nastanek bolezni in kakšni so dejavniki tveganja?
»Poglavitni vzrok atrofije je pomanjkanje ženskega spolnega hormona estrogena, kar je »naraven« proces staranja v obdobju pomenopavze, torej obdobju po zadnji menstruaciji, ki ji rečemo menopavza. Naj omenim, da je menopavza čisto zadnja menstruacija v življenju, torej enkraten dogodek, pomenopavza pa je večletno obdobje, ki temu sledi. Ta proces se lahko začne tudi že nekaj let prej pri ženskah z nekaterimi hujšimi kroničnimi obolenji, kot je odpoved ledvic ali ciroza jeter. Prav tako atrofijo opažamo pri hudih motnjah hranjenja, kjer so bolnice izjemno suhe in običajno tudi menstruacij nimajo več.«

S katerimi ukrepi lahko bolezen preprečimo ali upočasnimo?
»Nedvomno se bolezen začne pozneje pri bolnicah, ki so še vedno redno spolno aktivne. Sicer pa je znano, da hormon estrogen nastaja razen v jajčnikih tudi v maščobnih celicah v telesu, zato se bodo z atrofijo prej srečale suhice kot tiste bolj polne dame.«

Kako zdravite atrofijo nožnice? Ali je zdravljenje uspešno?
»Ker je vzrok bolezni pomanjkanje estrogena, je zdravljenje preprosto. Z dodajanjem estrogena se stanje hitro izboljša. Bolnice se zdravijo doma. Predvsem se morajo v dogovoru z zdravnikom odločiti za zdravljenje z estrogeni. Možnosti so različne, saj se odločajo med sistemskim ali lokalnim zdravljenjem. Sistemsko pomeni, da dnevno jemljejo hormonske tabletke ali si lepijo hormonske obliže (tiste, ki jim maternica ni bila odstranjena obvezno z drugim hormonom – progesteronom). Lokalno pa v nožnico vstavljajo hormonsko kremo ali vaginalne tabletke. Izboljšanje je občutno in se pokaže že prvi mesec zdravljenja. Kako bomo zdravili, se odločamo individualno, od bolnice do bolnice, saj na izbor najboljšega zdravljenja vplivajo številni dejavniki. Žal pa seveda bolezni ne moremo trajno ozdraviti, saj se po prenehanju jemanja hormonov atrofija povrne. Ob tem je treba vedeti, da so hormoni potencialno tudi nevarna zdravila, zato za zdravljenje v sistemski obliki ne priporočamo, da bi bilo daljše od 5 do 6 let, lokalno pa lahko traja nekoliko dlje.«

Ali je mogoče, da atrofija nožnice prizadene mlajše ženske ali celo otroke?
»Atrofija otrok ne more prizadeti, saj nožnica pod vplivom hormonov niti še ni razvita, da bi lahko iz zrele faze prešla v atrofijo. Seveda pa, kot sem že omenil, atrofija lahko prizadene mlajše odrasle ženske, ki so izredno suhe, tiste s hudimi okvarami ledvic in jeter pa tudi ženske z okvaro hipofize in tiste, ki jim zaradi različnih bolezenskih vzrokov odstranijo jajčnike ali pa po drugem hormonskem zdravljenju, ki ustavi delovanje jajčnikov.«

Bolezen je podobna tudi kravrozi ali Lichen sclerosus, za katero obolevajo ženske v poznem starostnem obdobju. Kako pomagati pri teh težavah?
»Kravroza je izraz iz leta 1887 in ga v kliniki ne uporabljamo več; danes bolezni rečemo Lichen sclerosus. Nekoliko je bolezen res podobna atrofiji nožnice, le da je veliko redkejša, prizadene pa bolj zunanje spolovilo kot nožnico. Koža in sluznice se površinsko stanjšajo, pogosto postanejo bele barve, spodaj ležeča tkiva pa se odebelijo in postanejo trda. Pogosto bolezen spremlja huda srbečica. V ospredju ni pomanjkanje hormonov, ampak zelo verjetno avtoimuno obolenje, mogoče pa tudi genetski dejavniki. Prizadeti so lahko že otroci, pogosteje pa ženske v pomenopavzi. Obolevajo tudi moški s spremembami na koži penisa. Ker pravi vzrok ni znan, je zdravljenje le delno uspešno z uporabo kortikosteroidnih hormonov. Prednost je ta, da je obolenje izredno redko.«

Katarina Podnar