Mariničeva komisija je namreč maja letos v svoj poslovnik dodala člen, ki državni protikorupcijski komisiji nalaga, da mora poleg rednega trimesečnega poročanja o njenem delu še vsakega 10. v mesecu pisno poročati o vseh prispelih prijavah sumov korupcije. V oči pada in na to opozarja tudi Kos, da so to določilo v poslovnik vnesli v času, ko je Kosova komisija začela preučevati prijavo, da je namesto Mariniča izpit na fakulteti za organizacijske vede opravil nekdo drug.

Toda Drago Kos je že pred dnevi javno povedal, da tega poročanja o konkretnih prijavah korupcije ne bo, dokler bo on predsednik državne protikorupcijske komisije. Sklicuje se na zakon o preprečevanju korupcije, ki parlamentarni komisiji nalaga le, naj nadzoruje postopke in sistem delovanja Kosove komisije ter premoženje in darila njenim članom. Marinič in njegovi kolegi iz SDS so nasprotno prepričani, da imajo pravico dobiti v roke tudi konkretne podatke o vseh vloženih prijavah sumov korupcije, in zahtevajo Kosov odstop.

Na naslov Kosove komisije je do zdaj prišlo 2 611 prijav in za vse prijavitelje, pravi Kos, je zagotovljena zaščita identitete. Če bi ubogal Mariniča, bi poslanci dobili popoln vpogled v vse prijave in prijavitelje. Tako bi prišli do občutljivih podatkov, ki bi lahko ne le služili za medsebojna politična obračunavanja, ampak bi nekaterim med njimi, ki so osumljeni korupcije, omogočili, da se izognejo lastni odgovornosti. Marinič je na Kosove očitke odgovoril, da jih "lahko reče samo nekdo, ki sam deluje po principu političnih obračunavanj". O sovpadanju spreminjanja poslovnika in datuma prijave zoper njega je povedal le, da imajo tudi drugi člani komisije "neke podobne zgodbe". Sporni izpit iz nemščine naj bi opravil na neki drugi fakulteti v Celju in ga potem uveljavil na kranjski. Na vprašanje novinarjev, pri katerem profesorju, pa je odgovoril, da je bila to profesorica, katere imena se ne spomni več.

Marinič je prišel na tapeto tudi med včerajšnjo razpravo o proračunu državnega zbora. Poslanci so znova obudili zgodbo, po kateri Marinič skoraj leto in pol ni plačal obratovalnih stroškov v službenem stanovanju. Po neuradnih podatkih gre za približno 1700 evrov. O tem je državni zbor spomladi letos obvestil upravnik zgradbe, kjer Marinič stanuje. Poslanec SDS naj bi takrat odgovoril, da bo zadevo uredil, vendar tega do zdaj ni storil. Mariniča včeraj ni bilo mogoče dobiti, da bi pojasnil očitke. Je pa z njim govoril njegov kolega Zvonko Černač in zatrdil, da se Mariniča po krivici pribija na križ. Ob tem se je vprašal, ali bodo v državnem zboru razpravljali tudi o neplačanih davkih hišnih pomočnic nekaterih poslancev.