Kot je po petkovih pogovorih med premieroma obeh držav, Borutom Pahorjem in Silviom Berlusconijem, za Il Piccolo povedal Frattini, bo Italija Sloveniji predložila prav vso javno dokumentacijo v zvezi z gradnjo plinskega terminala v Žavljah. Pogovori med državama se bodo po njegovih besedah nadaljevali, dokončno besedo pa naj bi na koncu imela deželna vlada Furlanije-Julijske krajine.

Frattini ob tem poudarja, da je tržaška občina gradnjo terminala že podprla, s čimer se mu zdi zadeva v zvezi s terminali praktično končana. Na vprašanje glede napovedanih tožb sosednjih dveh občin, dolinske in miljske, pa Frattini odgovarja, da je zgodba enaka pri vseh plinskih terminalih v državi, zaradi česar Italija v tem segmentu tudi zaostaja za ostalimi evropskimi državami. Po njegovem mnenju mora nacionalni interes prevladati nad lokalnim.

Uplinjevalnik v Žavljah naj bi bil po Frattinijevih besedah varen, čezmejni vplivi pa naj ne bi presegali zakonsko določenih norm, zaradi česar ne vidi razlogov za zaustavljanje projekta. Pravnih osnov za to, da bi Slovenija tožila Italijo na Evropskem sodišču, česar Pahor v petek ni izključil, pa Frattini ne vidi.

V pogovoru za Il Piccolo, ki ga v današnji izdaji povzema tudi časnik Delo, je izrazil upanje, da se to ne bo zgodilo in dodal, da Italija spoštuje načelo dobrega sosedstva, zaradi česar se glede gradnje terminala tudi pogovarja s Slovenijo. Kljub temu pa to, kot opozarja Frattini, še ne pomeni, da se državi glede omenjene teme skupno odločata.